Pražská plynárenská od ledna zdraží domácnostem plyn v průměru o 2,6 procenta. Důvodem je oslabení koruny vůči dolaru a euru, sdělil mluvčí firmy Miroslav Vránek. Firma letos zvedla ceny plynu již třikrát, pokaždé o desítky korun. Ceny zvedne v druhé polovině prosince také konkurenční RWE. E.ON zvedl ceny ode dneška.

Domácnost, která využívá plyn Pražské plynárenské k vaření, ohřevu vody a topení v bytě se spotřebou 7,6 megawatthodin ročně, zaplatí od ledna o 18 korun měsíčně víc než dosud. Domácnosti se spotřebou 12 MWh ročně si připlatí 29 Kč měsíčně a domácnosti se spotřebou 19 MWh zaplatí o 44 korun měsíčně víc.

V první polovině letošního roku držela Pražská plynárenská ceny zemního plynu beze změn. Pak ale zdražila v červenci a poté znovu v říjnu a v listopadu. Zdražovaly i ostatní plynárenské společnosti.

Kromě slabé koruny zdražovali letos plynaři také kvůli vysokým cenám ropy. RWE znovu zvedne ceny od 19. prosince, a to o devět procent. E.ON zdražil dnes plyn pro domácnosti v průměru o 3,5 procenta, od ledna zatím zdražení neplánuje.

Menší společnosti nakupují plyn na burze a razí strategii udržení cen pod úrovní dominantních dodavatelů. Například společnost Centropol Energy uvedla, že od ledna sníží ceny zemního plynu na územích, kde dominuje Pražská plynárenská a E.ON, o deset až 25 procent. "Na územích RWE si stále udržujeme výrazný odstup od tohoto dominantního dodavatele," řekl obchodní ředitel Centropolu Lukáš Pokrupa.

Pražská plynárenská zásobuje zemním plynem zhruba 440.000 zákazníků zejména v hlavním městě a v příměstských částech okresů Praha-východ, Praha-západ a Kladno.

Zdražovat bude od příštího roku také elektřina. ČEZ zvedne ceny o téměř pět procent, Pražská energetika o 2,7 procenta a E.ON zachová růst na minimu 0,1 procenta. Alternativní odběratelé se snaží přetáhnout zákazníky dominantním firmám také v elektřině. "Na územích s dominancí ČEZ, E.ON a PRE si udržujeme tradičně zhruba o tři až deset procent nižší ceny oproti dominantnímu dodavateli," uvedl Pokrupa.