Tak rozsáhlý zátah na pochybné dovozce pohonných hmot Česko dosud nezažilo. Letos jde sice o třetí větší kontrolu dovážených paliv, ale obě předchozí – v červenci a srpnu – byly menšího rozsahu.

Přesto počet všech kontrolovaných cisteren na hraničních přechodech od jižní Moravy po Aš dosáhl jen 105 a zdaleka neodpovídá skutečnému počtu cisteren, které k nám ze zahraničních rafinerií jindy přijíždějí. Běžně je provoz třikrát až čtyřikrát větší.

„Jak se rozkřikl rozsah našich kontrol, mnozí řidiči dostali od objednavatelů dopravy rychle instrukci, aby nejezdili k nám a ještě před českou hranicí se otočili zpět. Máme zprávy, že například jen přes Dolní Dvořiště k nám přijíždí denně kolem 60 cisteren, během našich kontrol to byl jen zlomek,“ popisuje zátah mluvčí Generálního finančního ředitelství Jaroslava Musilová.

Na rakouském území už monitorovali pohyb kamionů tamní berní úředníci.

Stát přichází o miliardy

Česku se už léta nedaří rozsáhlé daňové podvody (o nejvíc stát přichází na nezaplacené DPH) zastavit. A státní kasa ročně přijde tímto způsobem podle odhadů ministerstva financí o pět až osm miliard. Loni sice dominantní provozovatel skladů PHM – státní Čepro – zpřísnil podmínky pro překupníky s palivy v tuzemských skladech, ale podvodné machinace se okamžitě přesunuly na finty při pančování a dovozu do republiky.

 

Sami řidiči nebo najaté spediční firmy často nemají tušení, že vezou paliva, která jejich majitel a objednavatel nemá v plánu zdanit. DPH mají totiž dovozci platit až v Česku. Jenže už během samotné přepravy změní benzin a nafta v cisternách několikrát vlastníka. V nepřehledném řetězci karuselových přeprodejů „zmizí“ nejen DPH, ale následně i firma, která se k platbě sice přihlásila, ale kvůli náhlému krachu a vykonstruovaným důvodům insolvence daň nakonec nezaplatí.

Z těchto důvodů berní správa při nynějším zátahu zablokovala pomocí zajišťovacích příkazů na dosud nezaplacenou daň na účtech podezřelých firem 150 milionů korun. Předpokládá se, že majitelé účtů se budou o zajištěné peníze soudit. Musilová odhaduje, že „jistých“ mají úřady kolem devíti milionů.

Načerno až desetina

Tímto způsobem se dostávají na český trh miliony litrů daňově ošizeného benzinu a nafty, které podvodníci potřebují co nejrychleji – a tedy za výrazně nižší ceny – prodat u pump. Odhaduje se, že ze zhruba sedmi miliard ročně spotřebovaných litrů paliv pochází u nás kolem deseti procent z daňových podvodů.

Razantnější postup než dosud umožňuje teď berním úředníkům spolupráce s celníky, kteří – na rozdíl od finančních úřadů – mají pravomoci policie. A razatní kontroly vítají i poctiví prodejci benzinu, kterým podvodníci s nezdaněným a tedy výrazně lacinějším palivem ubírají zákazníky. „Čím víc podobných kontrol a zátahů, tím lépe. Jakmile totiž kontroly z hranic odejdou, rychle se podvodníci vracejí. A viditelně se to projevuje u některých pump cenami, které nelze jinak než ošizením daně dosáhnout,“ reaguje šéf Společenství čerpacích stanic v ČR Ivan Indráček.

„S pokračováním rozsáhlých kontrol počítáme, další budou následovat. Spolupráce s finanční správou se ukazuje jako velmi účinná,“ ujišťuje mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták.