Společnost MND, která patří Karlu Komárkovi, chce otevřít nová ložiska zemního plynu mezi Mikulovem na Břeclavsku a Kyjovem na Hodonínsku.

Těžba začne zřejmě v roce 2014, v hloubce kolem pěti kilometrů by se mohly nacházet desítky miliard metrů krychlových plynu. Dnes o tom informovaly Lidové noviny.

Projekt si vyžádá miliardové investice, MND proto hledá spoluinvestory. Podle odborníků je však těžba v tak velké hloubce riziková a mohla by skončit zklamáním.

"Projekt Boheminan Foreland Exploration má za cíl objevit nová ložiska výrazně hlouběji, konkrétně od tří do pěti a půl kilometru pod povrchem," řekl LN mluvčí MND Dan Plovajko. V současné době se plyn na jižní Moravě těží asi z hloubky dvou kilometrů.

List uvedl, že jen pod lokalitami u Lednice, Násedlovic, Staroviček, Karlína a Krumvíře se může nacházet přes 13 miliard metrů krychlových plynu, tedy více než v tradičních těžebních místech u Břeclavi a Hodonína. Vyhlédnuté lokality se nacházejí na území, ke kterému společnost MND vlastní platnou licenci k průzkumu ložisek ropy a plynu.

Miliardová investice

Otevření nových ložisek v pětikilometrových hloubkách však bude stát miliardy korun. "Jediný průzkumný vrt do těchto hloubek si vyžádá investici v řádu stovek milionů korun," upozornil Plovajko. MND chce proto k projektu přizvat další silné partnery z oboru, s nimiž bude sdílet náklady, rizika i předpokládané zisky z budoucí těžby.

V nových ložiscích by se mohlo nacházet celkem 13,25 miliardy metrů krychlových zemního plynu, což odpovídá spotřebě všech zákazníků v Česku po dobu 1,5 roku. LN připomínají, že v případě úspěchu by nová ložiska mohla alespoň částečně přispět ke snížení dovozní závislosti Česka, která u zemního plynu činí 98 procent.

Podle odborníka na těžbu ropy a plynu, který si nepřál být jmenován, je však projekt MND na těžbu ve velkých hloubkách z ekonomického hlediska velmi rizikový a výsledkem může být jak nález ohromných ložisek a velké zisky, tak i velké zklamání.

Skupina MND je českou společností zaměřující se na aktivity spojené s průzkumem a těžbou ropy a zemního plynu, vrtnou a servisní činností a také na skladování a obchodování se zemním plynem. Jejím jediným akcionářem je KKCG Oil & Gas B. V., jejíž aktiva přesahují 25 miliard Kč a kterou vlastní Komárkova finanční skupina KKCG.