reklama
reklama
2. 11. 2011 | poslední aktualizace: 2. 11. 2011  19:46

Energetická koncepce státu je mimo realitu, shodují se experti

Plány na rozvoj jaderné energetiky jsou podle expertů nerealistické. Odborníkům vadí nedostatečné propočítání ekonomických dopadů či nadhodnocená očekávání ohledně spotřeby elektřiny. Česko nemůže ignorovat odklon evropských sousedů od jádra, tvrdí bývalý šéf Svazu průmyslu.
Petr Lukáč
Petr Lukáč
redaktor
Jaderná elektrárna Temelín
Jaderná elektrárna Temelín
foto: HN - Libor Fojtík

Státní energetická koncepce ministra průmyslu Martina Kocourka má další problém. Namísto snadného projednání Radou vlády pro energetickou a surovinovou bezpečnost, která měla dva ze scénářů vybrat a poslat na vládu, budou následovat další změny a nové kolo jednání.

Rada sice poslala na další zpracování dva scénáře, podala k nim nicméně řadu připomínek a někteří její zástupci nešetří kritikou. Vadí jim hlavně přehnaný důraz koncepce na jadernou energii, nedostatečné propočítání ekonomických dopadů či nadhodnocená očekávání ohledně spotřeby elektřiny.

reklama
Anketa
Souhlasíte s tím, že by Česko mělo v budoucnu spoléhat hlavně na jadernou energii?
71%
29%
Hlasovalo 1228 čtenářů

První vybraný scénář počítá s využitím uhlí za těžebními limity po roce 2015 a kalkuluje i s vyšším využíváním elektřiny v dopravě a při výrobě tepla. Druhý scénář s další těžbou uhlí za limity nepočítá, klade nicméně větší důraz na úspory a v porovnání s prvním i na obnovitelné zdroje. Obě varianty ale počítají s masivním nárůstem elektřiny vyrobené v jaderných elektrárnách.

„Připomínky členů Rady vlády upozorňující na to, že se pracuje s nereálnými předpoklady a bez ekonomických vyhodnocení nejsou dostatečně reflektovány. Usnesení budí dojem, že prioritou je dodržet termíny na úkor kvality,“ komentuje postoj Svazu průmyslu a dopravy bývalý šéf společnosti ČEZ Jaroslav Míl.

Koncepce není reálná

Ostrá debata se dnes v České republice vede o dostavbě „pouhých“ dvou nových bloků v jaderné elektrárně Temelín, bezproblémové není ani prodloužení životnosti čtyř reaktorů v jaderné elektrárně Dukovany za rok 2025.

Výstavba až patnácti nových bloků o výkonu 1000 MW, se kterými jeden ze scénářů koncepce počítá, tak podle mnohých není vůbec možná.

„Za dnešního přístupu a postupů tato koncepce realizovatelná není,“ potvrzuje předsedkyně Státního úřadu jaderné bezpečnosti Dana Drábová.

Jako reálný nevidí podobný postup ani šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Taková výstavba podle ní navíc neřeší ani problém s otázkou surovinové závislosti Česka na dalších státech. Palivo by se totiž muselo opět dovážet.

Proti trendu

Koncepce ministerstva jde navíc proti trendům v okolních zemích, které v souvislosti s katastrofou ve Fukušimě od jádra odstupují. Německo například plánuje do roku 2020 všechny své jaderné elektrárny zavřít, své projekty pozastavuje i Itálie či Švýcarsko.

„To neznamená, že musíme tento vývoj následovat, ale nemůžeme jej ignorovat. Už proto, že jaderná energetika pokrývající 85 procent naší spotřeby je bez aktivní součinnosti sousedních zemí v rámci České republiky neprovozovatelná,“ domnívá se Jaroslav Míl.

ctete streda

Autoři: Petr Lukáč
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Fukusima.... (benzin)
No ja mel pocit, ze HAVARIJE ve Fukusimne mela a ma pomerne minimalni...
Fukušima ukázala, že (anonym)
po zastavení štěpné reakce je po mnoho dní zapotřebí elektřina...
Energetická koncepce státu je mimo realitu, shodují se experti (benzin)
Citation needed
Jarda Míl je syčák, který vytvořil opční program ČEZu, z něhož (Mejla)
manažéři získávají dodnes stamiliony Kč takřka za nic.
Energetická koncepce státu je mimo realitu, shodují se experti (Urban)
Je zajímavé, jak se skupině průmyslníků najednou začíná říkat...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Taxi
Největší pražská taxislužba AAA Radiotaxi Jiřího Kvasničky nakoupí od...
VIDEO
Pražská Náplavka
Ve světě existuje podle expertů už 700 měst, v nichž byl spuštěn tzv....
reklama
reklama
reklama