reklama
reklama
22. 8. 2011 | poslední aktualizace: 23. 8. 2011  07:23

Poptávka po zlatu je extrémní. Česká mincovna proto přichází se "zlatomatem"

Současný růst cen zlata žene poptávku po této komoditě vzhůru. Ani Česku se tato situace nevyhnula, a sklady zlata tak zejí prázdnotou. Česká mincovna se rozhodla zareagovat. Chystá nové prodejní automaty na zlato, které by měly být umístěny na letištích nebo v nákupních zónách.
Ilustrační foto - Zlaté tabulky
Ilustrační foto - Zlaté tabulky
foto: ČTK/AP

Zlatý boom sílí a Česko nezůstává stranou. Cena zlata se žene k hranici 1900 dolarů za troyskou unci (31,1 gramu) a Češi za zlato utrácejí desítky milionů korun denně.

Dodací lhůty se přitom odsouvají až do druhé poloviny září. Sklady už jsou totiž dávno prázdné.

"V pátek jsme prodali zlato za třicet milionů korun," potvrdil HN rekordní prodej ředitel České mincovny Radek Šulta. Ten den si jedna zákaznice koupila zboží za 7 milionů korun, což byla pro mincovnu nejdražší jednorázová objednávka v historii.

reklama

 

Analytici: Zlato mírně zlevní, poté ale začne jeho cena znovu silně růst - čtěte ZDE

Ačkoli mincovna na prodeji zlatých cihel moc nevydělá (marže jsou jen jednoprocentní), plánuje zavést prodejní automaty na zlato.

Ty by se v Česku podle ředitele mincovny mohly objevit ještě tento rok. "Zlatomaty“ by měly být na letištích, v kasinech a v nákupních zónách v Praze, Brně, Karlových Varech a dalších velkých městech.

"Kromě zlatých cihliček budeme v automatech nabízet i další produkty jako medaile a mince," říká Šulta s tím, že ceny by měly být podobné těm, za které mincovna zboží prodává na internetu.

Mincovna zatím vyjednává podmínky, konkrétnější informace proto zatím nesděluje.

První automat „Gold To Go“ vznikl v roce 2009 v Německu. Od té doby jich bylo po světě instalováno celkem sedmnáct. Koupit si zlato v automatu mohou lidé například ve Frankfurtu nad Mohanem, Dubaji a od července také v Londýně.

infografika: Zlato láme rekordy
Zlato - animace

Více o nových prodejních automatech na zlato se dočtete v úterních Hospodářských novinách.

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Poptávka po zlatu je extrémní. Česká mincovna proto přichází se "zlatomatem" (anonym)
Tvrzení, ž emincovna na prodeji moc nevydělá, protože marže je...
... (js)
Typická poslední fáze bubliny :) http://jsbloguje.blogspot.com/2011/08/zlata-hor
Zlate poucka kazdeho obchodnika zni: (anonym)
Kdyz vsichni prodavaji, ty kupuj. Kdyz vsichni kupuji, ty prodavej....
Re: Poptávka po zlatu je extrémní. Česká mincovna proto přichází se "zlatomatem" (qwert)
Jo to uz si tady psal pred 3 lety, ze? Pak pred dvema, pred rokem...
trochu sis to popletl (Stan)
bublina zde samozrejme je, akorat ne ve zlate nybrz v papirovem...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Zakladatel a technický ředitel společnosti Geewa Miloš Endrle.
Jan Strouhal
Rozhovor
Analýzy a komentáře
Firma Geewa z pražského Karlína se před měsícem díky hře Pool Live Tour...
VIDEO
Maďarsko - ilustrační foto
Firemní daně
Podnikání a daně
Na rozdíl od Kypru se o Maďarsku jako o daňovém ráji nemluví, ač podmínky...
reklama
reklama