Za stamilionové škody na majetku klientů uložil v pátek Městský soud v Praze bývalým představitelům zkrachovalé makléřské společnosti Private Investors (PI) Dušanu Tejkalovi, Petru Kuklovi a Danielu Papouškovi každému 3,5 roku vězení.

Trojice podle obžaloby zpronevěřila majetek klientů za skoro 800 milionů korun, spis počítá s více než 2000 poškozenými. Podle rozhodnutí trestního senátu se však muži nedopustili zpronevěry, ale porušování povinnosti při správě cizího majetku. Všichni tři vinu odmítají, verdikt je nepravomocný.

Dodatečné sdělení

Vrchní soud v Praze pravomocně rozhodl 15. ledna 2013 o zastavení trestního stíhání proti Dušanovi Tejkalovi v souvislosti s jeho výkonem funkce ve společnosti Private Investors. Rozhodl tak v návaznosti na amnestii prezidenta Václava Klause.

Bývalý prokurista a člen představenstva PI Tejkal a bývalí členové dozorčí rady a portfolio manažeři PI Kukla a Papoušek podle spisu v roce 2000 zastavili cenné papíry a finanční prostředky klientů PI u amerických společností, jejichž prostřednictvím firma obchodovala na americkém akciovém trhu.

Šlo o obchodníka s cennými papíry A. B. Watley a firmu Penson Financial Services (PFS), která pro první společnost obstarávala například vedení účtů. Penězi a akciemi PI ručila za úvěry, které od amerických společností získala. Klienti k tomu podle žalobkyně nedali souhlas, trojice navíc předstírala, že jde o majetek PI.

Muži podle obžaloby věděli, že i veškerá hodnota získaná při obchodech s akciemi se má stát součástí zástavy ve prospěch A. B. Watley, případně PFS, za předchozí i budoucí závazky plynoucí z úvěrů.

Společnost Private Investors pak v roce 2001 nevyhověla výzvám amerických firem k doplnění finančních prostředků o celkovou částku v řádech milionů dolarů, a přišla tak o zástavu - peníze i cenné papíry svých klientů. Největší český obchodník s americkými akciemi oznámil úpadek v květnu 2001, v červnu přišel konkurz.

Státní zástupkyně ve středu trestnímu senátu navrhla, aby obžalované uznal vinnými ze zpronevěry a uložil každému minimálně 7,5 roku vězení. Muži s obviněním nesouhlasí, jejich advokáti ve středu soudu navrhli, aby je obžaloby zprostil.

Například Tejkalův obhájce uvedl, že se obžalovaní na pádu firmy nijak neobohatili a PI netunelovali. Za jednu z hlavních příčin krachu PI označil tehdejší hluboký propad americké burzy. Kukla v minulosti uvedl, že v některých případech hodnota akcií klesla až o 90 procent. Podle Tejkalova advokáta obžalovaní také doplatili na svou důvěřivost v prognózy amerických bank, které přes propad burzy radily neprodávat, ale nakupovat.

Tejkal ve středu uvedl, že je přesvědčen o tom, že vědomě nepodnikli žádný krok ke škodě klientů PI. Šlo podle něho o "čestný bankrot". "Je mi líto poškozených klientů a mrzí mě, že jsem pravděpodobně svou nezkušeností přispěl k tomu, že jim ta škoda vznikla," uvedl.

"Velmi lituji toho, že naši klienti ztratili velmi mnoho peněz," řekl soudu Kukla s tím, že o peníze přišel i on sám jako akcionář.