Zakladatelé společnosti Eduard Kučera a Pavel Baudiš se tak mohou zřejmě těšit na velmi dobrý podíl na zisku. Firma pravděpodobně část loňského profitu rozdělí v podobě dividendy mezi akcionáře, kterým je kromě obou zakladatelů ještě fond Summit Partners. Loni za minoritní podíl v Avastu dal skoro dvě miliardy korun.

Zakladatele Avastu jedna z největších transakcí v českém IT sektoru katapultovala mezi české miliardáře. "Nechápeme stejně jako naši investoři, proč existují ziskové softwarové firmy, které nevyplácejí dividendy. Je pravděpodobné, že my po projednání představenstvem a valnou hromadou část zisku vyplatíme,“ řekl v rozhovoru pro server IHNED.cz Kučera.

Avast postavil svůj úspěch na poskytování základní verze antiviru zdarma pro nekomerční použití. V současné době má přes 127 milionů aktivních uživatelů. Společnost podobně jako konkurenční AVG vydělává na uživatelích, kteří se rozhodnou pro „upgrade“ základu na placenou verzi s vyšší ochranou před škodlivým softwarem.

I letos očekávají rostoucí zisk

Antivirové společnosti se zřejmě podaří udržet zajímavý růst i letos. Výsledky prvního čtvrtletí jsou skoro na dvojnásobku loňského prvního kvartálu. Společnost dosáhla tržeb 359 milionů korun a zisku před zdaněním skoro 215 milionů korun. „Plán na letošní rok je růst o sedmdesát procent,“ uvádí Kučera.

V tržbách se tak Avastu podařilo jen za tři měsíce už překonat své celoroční výkony z roku 2008. Podle Kučery je hlavním motorem růstu fakt, že obchodní model Avastu nepočítá s vysokými náklady na marketing či obchod.

„Obsluha jednoho uživatele nás stojí něco přes jeden americký cent na rok, nehledě na to, kolik aktualizací stahuje či kolikrát si stáhne verzi našeho softwaru,“ vysvětluje spoluzakladatel Avastu. Sedmdesát tři procent uživatelů Avastu se o něm dozvědělo podle Kučery od přátel, inzerce proto není nutná.

Zakladatelé tak po loňské investici už přemýšlejí co dál. „Máme názor, že je příznivá doba pro IPO (tedy vstup na burzu), ale to neznamená, že ho plánujeme. Proces je to složitý a musíme být připraveni. Když jste připravený, trvá to třeba jen tři měsíce,“ prohlásil Kučera.

I jiným antivirovým firmám se daří

Podle jeho slov je zřejmě na trhu technologická bublina číslo dvě. „Když chce firma LinkedIN získat na burze tři miliardy, a má za loňský rok zisk dvacet milionů a letos neplánuje nic, když dá Microsoft osm a půl miliardy za Skype, který žádný zisk neprodukuje, je k tomu možná příznivá doba,“ vypočítává Kučera ochotu investorů dát za zajímavé technologické společnosti vysoké částky.

Avast není jedinou firmou, která pochází z bývalého Československa a prosadila se s antiviry na globálním trhu. Kromě ní patří mezi špičku na trhu i slovenský ESET a brněnské AVG. „Odhadovaný konsolidovaný obrat za loňský rok je 137 milionů eur (asi 3,43 miliardy korun),“ řekl mluvčí ESET Jakub Lohniský. Výrobce bezpečnostního programu NOD32 zatím ale neuveřejnil svůj zisk, v rozhovoru pro HN ho loni začátkem prosince odhadl šéf Miroslav Trnka na 66 milionů eur (1,65 miliardy korun).

Brněnská společnost AVG pak zisk ani tržby na dotaz HN neuvedla. Spolu s Avastem patří ale mezi největší poskytovatele základních antivirů zdarma a její uživatelé se rekrutují také z řad domácností a malých společností.
Podle firmy OPSWAT jsou produkty jednoho ze zmíněných tří výrobců nainstalované celosvětově na třetině sledovaných počítačů.