Nejpozději do konce roku rozhodne vláda o navýšení státních krizových rezerv ropy a pohonných hmot ze současných 90 dnů na 120 dnů.

Opatření, které ministerstvo průmyslu společně se Správou státních hmotných rezerv (SSHR) a petrolejáři připravuje na základě doporučení Evropské komise už dva roky, a které si vyžádá celkové náklady 13 miliard korun, se zřejmě dotkne i řidičů.

Poplatek, který budou firmy za navýšení státních zásob platit, může zdražit benzin zhruba o dvacet až třicet haléřů.

Přesná výše nové „daně“ pro rafinerie a dovozce paliv není ještě stanovena, podle kalkulace SSHR by neměla být vyšší než 40 haléřů z prodaného litru paliva.

Největší firmy na trhu, sdružené v České asociaci petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO), připouštějí, že miliardy, které od nich stát počínaje rokem 2013 na rozšířené skladování začne vybírat, zčásti přenesou na své zákazníky.

„Je zřejmé, že ty náklady se projeví v celém řetězci od rafinerií po maloobchod,“ uvedl Ivan Ottis, prezident ČAPPO a člen představenstva největšího zpracovatele ropy u nás – holdingu Unipetrol.

Celé opatření není podle něj nutné, Česko není závislé jen na jednom zdroji ropy – ropovodu Družba z Ruska, ale volná kapacita na alternativním ropovodu IKL z německého Ingolstadtu je schopna jakýkoliv výpadek suroviny z východu nahradit.

Vývoj ceny Naturalu 95 a nafty od začátku roku

benzin CCS

Graf: CCS

„U pump se to zdražením o dvacetník až třicetník projeví určitě, jelikož bude tím poplatkem zatížený každý litr paliva, uváděný u nás do volného oběhu,“ reaguje šéf Společenství čerpacích stanic v ČR Ivan Indráček.

Firmy se už podílejí na nákladech za skladování státních ropných rezerv ve většině zemí Evropské unie, v Česku to znamená, že zaplatí navýšení oproti současným krizovým zásobám dvou milionů tun ropy o zhruba 560 tisíc ekvivalentních tun ropných produktů, především benzinu, nafty, topných olejů.

S vybranými miliardami měl hospodařit speciálním zákonem vytvořený Státní fond povinných zásob ropy, spadající pod SSHR. To se ale změnilo, poplatky od firem půjdou přímo na speciální vázaný účet.

„Odvod bude vybírat od povinných osob Celní správa, obdobně jako spotřební daň. Toto řešení minimalizuje náklady na zavedení systému,“ vyjádřil se náměstek ředitele SSHR Dušan Makovec.

„Přenesení části nákladů za skladování ropných rezerv na privátní firmy je logické. Funguje to tak v mnoha jiných zemích, navýšené zásoby slouží i těm firmám. Například v případech výpadků rafinerií a podobně,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.