reklama
reklama
27. 9. 2009 | poslední aktualizace: 27. 9. 2009  09:40

Průzkum: Nejdůvěryhodnější je Akademie věd. Obecně však Češi zájem o vědu nemají

Akademie věd je podle drtivé většiny dotazovaných z průzkumu institucí užitečnou. Pro obyvatele České republiky však není obecně výrazně vysoký zájem o oblast vědy a vědeckého bádání.
reklama

Akademie věd (AV ČR) se řadí mezi nejdůvěryhodnější instituce v České republice. Vyplývá to z průzkumu, který provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění. Mezi těmi, jejichž důvěra byla v srpnu u veřejnosti zkoumána, obsazuje přední postavení současně s Českou národní bankou, Českým statistickým úřadem, obecními zastupitelstvy a úřadem prezidenta republiky.

Ačkoli míra nedůvěry u jmenovaných institucí postupně roste, všem jim důvěřuje přibližně 60 procent obyvatel České republiky.

Akademie věd je podle drtivé většiny dotazovaných také institucí užitečnou. Celkově je za takovou považována čtyřmi pětinami dotázaných, 36 procent obyvatel je o tom dokonce přesvědčeno. Že by byla AV ČR zbytečnou, se domnívá pouze 7 procent dotázaných. Přesvědčení o užitečnosti přitom roste společně se vzděláním: již u lidí s maturitou je silnější než je průměr v populaci a u lidí s vyšším odborným nebo vysokoškolským vzděláním je pak vůbec nejsilnější.

graf_oblibenost_instituci

Obecně oblast vědy bez většího zájmu

Pro obyvatele České republiky však není obecně výrazně vysoký zájem o oblast vědy a vědeckého bádání, ožehavá témata v podobě diskuse o jejich financování přitom nevyjímaje.

O vedu a výsledky jejího bádání se v srpnu 2009 zajímala přibližně třetina obyvatel České republiky starších 15 let, o aktuální problematiku jejího financování pak jen pětina. Stejný podíl se zajímal také o konkrétní téma financování Akademie věd České republiky.

Byt lidé sami aktivně informace o vědě, výzkumu a jejich financování většinou nevyhledávají, obraz, jaký si česká věda u veřejnosti udržuje, je poměrně příznivý. Naprostá většina obyvatel si myslí, že česká věda je na světové úrovni minimálně v některých oborech, dvě pětiny pak soudí, že ve většině nebo dokonce ve všech.

graf_veda_finance

Nedostatek financí na vědu

V souladu s vnímáním důležitosti a kvality české vědy a výzkumu se pak veřejnost kritičtěji staví k otázkám jejich financování. Deficit spatřuje jak v prostředcích potřebných pro další zvyšování kvality, tak i v těch, jež jsou nutné k běžnému fungování této oblasti nebo oceňování vědců.

Klíčová role je přitom v těchto otázkách přisuzována státu. Jeho výdaje na vědu a výzkum jsou podle většiny českých občanu nedostatečné a měly by být navýšeny. Důležitost podpory ze strany státu se podle vyjádření veřejnosti vztahuje i na obory, které v jejích očích nemají zjevný okamžitý praktický dopad, a obzvláště pak na oblast základního výzkumu.

graf_veda_finance 

Pro konkrétní případ Akademie věd ČR toto vše platí podle průzkumu minimálně stejnou měrou. Čeští občané jsou dobře obeznámeni s její svázaností se státním rozpočtem a do budoucna podporují ještě výraznější nebo minimálně stejnou podporu z tohoto zdroje.

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Svatá prostoto... (M.)
...
Akademie Věd (Petr)
Je vidět, že většina veřejnosti vůbec neví jak to v AV chodí....
Pouze částečná pravda (Miky)
Vyhození Šeba bylo sprosté, ale takovéhle podrazy se neomezují...
Docela mne zajímá, (Vladimír)
co většina respondentů o AV ví. Ale název působí honosně, tak...
Nejdůvěryhodnější musí být Dalík, Topolánek, (anonym)
Řebíček, Ičko-Langer a taky Gandalovič! Proč falšujete průzkumy...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Zakladatel a technický ředitel společnosti Geewa Miloš Endrle.
Jan Strouhal
Rozhovor
Analýzy a komentáře
Firma Geewa z pražského Karlína se před měsícem díky hře Pool Live Tour...
VIDEO
Maďarsko - ilustrační foto
Firemní daně
Podnikání a daně
Na rozdíl od Kypru se o Maďarsku jako o daňovém ráji nemluví, ač podmínky...
reklama
reklama