reklama
reklama
27. 8. 2009 | poslední aktualizace: 27. 8. 2009  13:38

Top 09: Důchodový systém je neudržitelný, děti by měly platit na rodiče

Dnešní třicátníci by mohli mít penzi, která tak tak pokryje minimální životní potřeby.
Čtěte více o: TOP 09 | volební program
reklama

Poměr výše důchodu k průměrné mzdě je podle TOP 09 dlouhodobě neudržitelný. Strana proto chce v rámci důchodové reformy zavést dobrovolné vyvázání části odvodů na státní důchodové pojištění a jejich převedení na soukromý penzijní účet. V rámci představování ekonomické části programu TOP 09 to ve čtvrtek řekl zakladatel strany a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

Podle Kalouska se opatření důchodové reformy nedotknou dnešních důchodců a lidí, kteří mají krátce před penzí. Stát by ale podle něj měl jasně říct dnešním třicátníkům, že výše jejich penzí ve vztahu k průměrné mzdě bude výrazně nižší než dosud. "A to tak, že nebude moc nad hranicí zajištění těch minimálních životních potřeb," řekl Kalousek.

TOP 09 navrhuje, aby měli lidé možnost platit si část pojištění na svůj soukromý důchodový účet. O odpovídající část nižší penzi by poté dostávali ze státního průběžného systému. Podmínkou pro vyvázání části důchodu podle TOP 09 bude, že pojištěnec zaplatí na soukromý účet ještě další částku, která půjde na zvýšení důchodu jeho rodičů. Pokud by rodiče neměl, o tyto peníze by byl vyšší jeho vlastní důchod.

Náklady hrazeny z části akcií ČEZ

Kalousek zdůraznil, že strana nebude stanovovat procentní podíl, kolik peněz mohou lidi z průběžného systému financování odvést. O rozsahu opt-outu je podle něj třeba vést politickou diskusi.

Zakladatel TOP 09 rovněž podotkl, že zavedení dobrovolného opt-outu si vyžádá jednorázové náklady v řádu miliard korun. Ty by podle strany měly být hrazeny z odprodeje části státních akcií ČEZ na kapitálovém trhu s tím, že by akcie koupila sama firma a následně o ně snížila své základní jmění.

Podle současného důchodového systému lidé v produktivním věku financují důchody seniorů a očekávají, že jim společnost totéž nabídne ve stáří. Odborníci však upozorňují na to, že systém je kvůli stárnutí populace dlouhodobě neudržitelný a politici by jej měli této situaci co nejdříve přizpůsobit.

Koaliční vláda Mirka Topolánka (ODS) měla v plánu prosadit důchodovou reformu, její druhou a třetí fázi už ale nestihla a do předčasných říjnových voleb ji nedokončí ani současný přechodný kabinet Jana Fischera.

Autoři: pam, čtk
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Výše důchodu neodpovídá s výši životních nákladů. (Jana)
Je třeba propočíst všechny důchody!Oddělený důchodový systém,zaručený...
Soukromé penzijní fondy v ČR (karel)
V České republice dopadnou soukromé penzijní fondy obdobně jako...
Kupředu, soudruzi. (PVS)
Ekonomika ČR jde do háje. Máme 1,5 bilionu dluhu ve státních financích....
Top 09: Důchodový systém je neudržitelný, děti by měly platit na rodiče (anonym)
můžete mi laskavě říct z čeho by děti měly přispívat rodičům,...
Top 09: Důchodový systém je neudržitelný, děti by měly platit na rodiče (pol)
Nejlepší řešení je tzv. racionalizace zdravotní péče, která zajistí...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Zakladatel a technický ředitel společnosti Geewa Miloš Endrle.
Jan Strouhal
Rozhovor
Analýzy a komentáře
Firma Geewa z pražského Karlína se před měsícem díky hře Pool Live Tour...
VIDEO
Maďarsko - ilustrační foto
Firemní daně
Podnikání a daně
Na rozdíl od Kypru se o Maďarsku jako o daňovém ráji nemluví, ač podmínky...
reklama
reklama