Ráno vybírají, zda bude ke snídani jogurt nebo ovesná kaše. Korunové záležitosti. O tři hodiny později rozhodují o fúzi podniků. Záležitosti v řádu stovek miliónů korun.
Tak vypadá, s určitou nadsázkou, den manažerky. Zkušenost s "domácí mikroekonomikou" je pro ženy v řídicích pozicích brzdou i předností.
Starost o rodinu většinou zůstává na nich, ať už uklízejí samy nebo si seženou pomocnice v domácnosti. Brzda, druhé zaměstnání.
Ale domácnost je naučí vnímat detaily a uvažovat dlouhodobě. To je přednost.

I stratégům sukně sluší
Úspěšné manažerky nevnímají svou ženskost jako zvláštní kvalitu. Podniky řídí vedoucí pracovníci, ne muži nebo ženy.
"Ve funkci na mé úrovni je mnoho mužů. Proč bych tedy měla vyčnívat jen proto, že jsem žena? Více přece záleží na profesních a osobních kvalitách než na pohlaví," uvedla Marie Kovářová, náměstkyně pro klientský servis České pojišťovny.
Mýtem, který živí muži, je vyšší citlivost manažerek, sociální vnímání. Přitom pokud to je pro vývoj firmy nutné, žena dokáže navrhnout a prosadit strategická rozhodnutí stejně razantně jako muž.
"Rušíme závod v Zábřehu. Pro mne osobně je propouštění tří set lidí obtížné emotivně i profesně, ale musí se to udělat. Mým prvořadým úkolem je odstraňovat kritická místa," říká generální ředitelka Unileveru Cornelia Röttger. Ženská empatie se ale v jejím rozhodnutí přece jen projevila - poprvé v historii firma díky ní nabídla pomoc při shánění nového zaměstnání jak úředníkům, tak dělníkům.

Také ženy občas zvýší hlas
Dalším překonaným mýtem je mužská ohleduplnost, okouzlení zjevem ženy. Úspěšné manažerky jsou elegantní, ale nikoli v pubertálním rozpuku, který by vzal mužům dech. Navíc se ženy v byznysu už roky pohybují, takže muži ztrácejí zábrany, občas zvýší hlas. Ženy také. Jde o peníze, ne o city.
Přes některé shodné rysy jednání se ale manažerky od svých mužských protějšků odlišují.
Jsou pečlivější, při jednání vnímají nejen slova, ale i mimiku partnerů. Dovedou lépe vnímat jejich motivaci a tu pak využívají při řízení. Dovedou lépe kombinovat, dodržují řády a pravidla.
"Nevím o případu, kdy by manažerka figurovala v úplatkářské aféře. Stejně tak je vyloučené, aby lákala odboráře na radovánky do nočních podniků," tvrdí Zdenka Holcmanová, prezidentka Asociace podnikatelek a manažerek.

Neformální vztahy ctí ženy mnohem méně než muži. Při obědě v luxusní restauraci nebo na golfu se přitom někdy vyřeší víc než v kanceláři. Z toho plyne mužské přesvědčení, že ženy nedovedou řešit problémy, což je podstatou efektivního řízení.
"Proto musí ženy prokazovat víc schopností než muži usilující o stejnou pozici. Překážkou jsou mužské stereotypy, tvrdící, že ženy neumějí řídit. A že je zatěžuje péče o domácnost, mateřství," dodává Holcmanová.

Manažerek je stále málo
Ženy tvoří polovinu pracujících. Ve vedení podniků je přitom v USA jen 16 procent žen. V Česku podrobné studie neexistují. Podle průzkumů HN to je osm, před dvěma lety šest procent.
Jsou výjimky. Firma GiTy má v šestičlenném vedení tři ženy, z osmi šéfů společnosti Cimex Praha jsou čtyři ženy.
"Situace se zlepšuje jen pomalu. Není dost služeb, které by usnadnily péči o domácnost. Navíc sebevědomí řady žen je stále nízké, byť existují úspěšné výjimky," míní Linda Sokačová, socioložka obecně prospěšné společnosti Gender Studies.

Chybí ženám sebevědomí?
Finanční ředitelka Cimex Praha Monika Marečková připouští, že není lehké skloubit kariéru a péči o rodinu, ale část předsudků je v ženách samotných.
"Já do vedení chtěla. Jde vlastně o to, jestli jako ženy přežijeme, že nám někdo cizí žehlí a skládá prádlo," dodala Marečková.
Trvalým problémem je platová diskriminace. Zatímco muži ve vedení podniků brali v roce 2003 průměrně 40 tisíc korun, ženy ve stejných funkcích jen 27 tisíc.
"Ženy jsou skromnější, nedovedou si říci o peníze," dodává prezidentka Asociace podnikatelek a manažerek Holcmanová.
Nastupující generace je však optimistická. "O diskriminaci jsem slyšela, ale s podceňováním kvůli tomu, že jsem žena, jsem se nesetkala. Myslím, že lidé se stále více hodnotí podle svých výsledků, ne podle pohlaví," říká šestadvacetiletá právnička Tereza Tichá.

051114-15 ()