Týden Facebooku: Podívejte se jak probíhal, od vstupu na burzu až po žaloby kvůli zatajování informací.

PÁTEK: Vstup Facebooku na burzu

První den Facebooku byl pro mnohé zklamáním. Před vstupem na burzu bylo možné často slyšet prognózy o dvouciferném růstu, ale nakonec akcie sociální sítě neskončily v minusu jen proto, že je nad nulou držely upisovatelé, v čele s bankou Morgan Stanley.

S tím souvisí i rekordní objem zobchodovaných akcií, který dosáhl 566 milionu akcií, nejvíc v historii prvních dnů na burze.

Jakmile totiž akcie Facebooku spadly na upisovaných 38 dolarů, začali upisovatelé nakupovat za víc, aby akcie udrželi v plusu.

Facebook skončil obchodování růstem 0,61 %, tedy o 23 centů. To znamená, že Mark Zuckerberg zbohatl o 115 milionů dolarů. Přitom ihned po zahájení obchodování byl "v plusu" dvě miliardy.

V tzv. "extended hours" už byly akcie Facebooku v minusu.

Zahájení obchodování provázely technické problémy - systém burzy Nasdaq nevydržel obrovské množství příkazů a obchodování bylo o půl hodiny odloženo.

Čtenáři HN Byznys v anketě uvedli, že hodnota Facebooku podle nich dosahuje maximálně 50 miliard dolarů, tedy přibližně polovinu současné. Pro tento názor se vyslovila 83 % z více než třech stovek hlasujících čtenářů.

On-line reportáž ze vstupu Facebooku na burzu si můžete pročíst ZDE