reklama
reklama
26. 5. 2012 | poslední aktualizace: 26. 5. 2012  09:27

Týden Facebooku na burze: Velké zklamání, které je uměle udržováno v plusu

Je to týden, co Facebook vstoupil na burzu. Ukazuje se, že firma byla nadhodnocená, navíc největší letošní událost na burzách provázely technické problémy, kvůli kterým padají žaloby. Vstup na burzu navíc provázelo zatajování informací.
Milan Mikulka
Milan Mikulka
redaktor
Facebook, ilustrační foto.
Facebook, ilustrační foto.
foto: Reuters

Týden Facebooku: Podívejte se jak probíhal, od vstupu na burzu až po žaloby kvůli zatajování informací.

PÁTEK: Vstup Facebooku na burzu

První den Facebooku byl pro mnohé zklamáním. Před vstupem na burzu bylo možné často slyšet prognózy o dvouciferném růstu, ale nakonec akcie sociální sítě neskončily v minusu jen proto, že je nad nulou držely upisovatelé, v čele s bankou Morgan Stanley.

S tím souvisí i rekordní objem zobchodovaných akcií, který dosáhl 566 milionu akcií, nejvíc v historii prvních dnů na burze.

Jakmile totiž akcie Facebooku spadly na upisovaných 38 dolarů, začali upisovatelé nakupovat za víc, aby akcie udrželi v plusu.

Facebook skončil obchodování růstem 0,61 %, tedy o 23 centů. To znamená, že Mark Zuckerberg zbohatl o 115 milionů dolarů. Přitom ihned po zahájení obchodování byl "v plusu" dvě miliardy.

V tzv. "extended hours" už byly akcie Facebooku v minusu.

Zahájení obchodování provázely technické problémy - systém burzy Nasdaq nevydržel obrovské množství příkazů a obchodování bylo o půl hodiny odloženo.

Čtenáři HN Byznys v anketě uvedli, že hodnota Facebooku podle nich dosahuje maximálně 50 miliard dolarů, tedy přibližně polovinu současné. Pro tento názor se vyslovila 83 % z více než třech stovek hlasujících čtenářů.

On-line reportáž ze vstupu Facebooku na burzu si můžete pročíst ZDE

reklama


SOBOTA: Facebook má 15 dolarových miliardářů, zaměstnanci skupují Ferrari

Z pohledu těch, co drželi akcie Facebooku už před IPO, byl den úspěšný. Facebook si udržel hodnotu na sto miliardách dolarů, i když oni prodávali část svých akcií - z patnácti z nich se tak stali dolaroví miliardáři, prohlédnout si je můžete ve fotogalerii.


NEDĚLE: Silicon Valley hodnotí IPO Facebooku

"Máme tady docela dost nešťastných chlapíků," komentoval páteční výkon akcií Facebooku Wayne Kaufman z makléřské firmy John Thomas Financial. "Doufali asi, že si povede lépe. Vsadím se, že na trhu je spousta zklamaných lidí," dodal. Co si ale o IPO Facebooku myslí přímo v Silicon Valley?

Česká stopa

O přístup k akciím Facebooku na Nasdaqu se snažili i čeští investoři. Podle oslovených analytiků ale většinou odešli s prázdnou. Jedna výjimka se ale přeci jen našla - investiční fond podnikatele Jana Pravdy Sanning Capital.


PONDĚLÍ: Akcie padají

V pondělí se znovu obchodovalo s akciemi Facebooku. Ty spadly o víc než deset procent. Titul totiž přestaly držet nad emisní cenou upisující banky v čele s Morgan Stanley.


ÚTERÝ: Morgan Stanley údajně zatajila důležité informace o vyhlídkách Facebooku

Banka Morgan Stanley čelí podezření, že zatajila horší vyhlídky Facebooku. O nich inforrmovala jen vybrané klienty.


STŘEDA: Férová cena je 23 dolarů, tvrdí analytici

Odborníci se shodují v tom, že by pořízení cenného papíru FB ještě odložili. Jako vhodnou cenu pro nákup nejčastěji zmiňují 23 dolarů za kus.


ČTVRTEK: Nasdaq čelí kvůli problémům s IPO žalobám

Burzovní operátor Nasdaq OMX nyní čelí žalobě investora, který ho obviňuje z nedbalosti při manipulaci s objednávkami na akcie Facebook při pátečním vstupu společnosti na technologickou burzu. Po primární nabídce akcií FB měl Nasdaq způsobit škody investorům.

Kromě toho byla podána také občanská žaloba proti Facebooku, jeho zakladatelovi Marku Zuckerbergovi a bance Morgan Stanley, která byla manažerem emise, kvůli údajnému porušení zákona o cenných papírech.

Svou příležitost vycítila konkurenční newyorská burza NYSE, která už Facebooku nabídka, aby z Nasdaqu přešel k ní.

Pachuť obřího IPO: žaloby na Nasdaq, Facebook a Morgan Stanley - čtěte ZDE


PÁTEK. Čtyři "market makeři"chtějí po Nasdaqu 100 milionů dolarů

Čtyři hlavní tvůrci trhu, tedy firmy, které stanovují kurz akcií podle aktuální nabídky a poptávky, mají v souvislosti s nepovedenou primární veřejnou nabídkou akcií Facebooku ztráty přesahující 100 milionů dolarů (asi dvě miliardy Kč). Firmy se této částky domáhají na provozovateli trhu Nasdaq Stock Market, který je podle nich za problémy zodpovědný.

Zdroje agentury Reuters uvedly, že společnost Nasdaq je teď kvůli potížím ve sporu s "market makery" Knight Capital, Citadel Securities, UBS a Automated Tradind Desk ze skupiny Citigroup. Celkové škody ale mohou být ještě vyšší, protože jen Citadel a Knight Capital ztráty vyčíslily každý na 30 až 35 milionů dolarů.

Pokud se škody potvrdí, bude mít Nasdaq zřejmě nový problém. Burza totiž vyčlenila na odškodnění v souvislosti s pokaženým vstupem Facebooku na trh speciální fond s částkou 13 milionů dolarů.

Autoři: Milan Mikulka
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Obdivuji Morgan Stanley a Goldman Sachs (Petr Mach, Klub liberalu Slusovice)
ty kluci vypadaj, jak kdyz neumeji do peti pocitat ale umej. Kapitalismus...
o Facebooku vysla v USA (Thyronx)
mala zpravicka nekdy pred tydnem. Jinak se o te3to jakesi socialni...
Re: Týden Facebooku na burze: Velké zklamání, které je uměle udržováno v plusu (anonym)
U vás v Řepákově, mezi krokodýly, asi ne. Nicméně je to největší...
ExssonMobile, Apple, Microsoft,.. (anonym)
zřejmě špatně počítáte
Mikulka to vi uz tyden, (Thyronx)
prumerny investor co nakupuje a prodava akcie aspon 2-3 roky to...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Taxi, ilustrační foto
Největší pražská taxislužba AAA Radiotaxi Jiřího Kvasničky nakoupí od...
VIDEO
Pražská Náplavka
Ve světě existuje podle expertů už 700 měst, v nichž byl spuštěn tzv....
reklama
reklama
reklama