Západoevropské akcie se v pondělí postupně zbavily části vysokých ztrát, s nimiž zahajovaly obchodování. Nejvíce oslabovaly francouzské banky, na které doléhaly spekulace, že mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service se jim chystá snížit rating, zřejmě kvůli expozici v Řecku, jehož řízený bankrot připustil už i německý vícekancléř.

K celkovému zlepšení nálady později přispěly americké trhy, které se rychle zbavily počátečních ztrát.

Panevropský index FTSEurofirst 300 kolem 17:00 ztrácel asi 2,3 procenta. V první části obchodování přitom odepisoval až 3,7 procenta, a dostal se tak na dvouleté minimum.

Na evropských trzích dál nejvíce oslabovaly banky, zdaleka ne ale všechny. Nejvýraznější propady měly francouzské ústavy, o nichž se předpokládá, že by nejvíce doplatily na vyhlášení platební neschopnosti Řecka.

Akcie francouzské BNP Paribas odepisovaly více než 11 procent, analytici tvrdí, že částečně i kvůli expozici banky vůči italským dluhopisům. Jejich výnosy proti předchozímu měsíci totiž výrazně vzrostly.

Řecký "řízený" bankrot je po víkendu opět o něco pravděpodobnější. Ostatně tuto možnost řešení problémů řecké ekonomiky už připustil i německý vicekancléř a ministr hospodářství Philipp Rösler. Stal se prvním členem berlínské vlády, který s touto myšlenkou vystoupil na veřejnosti.

Pražská burza se v pondělí propadala až o pět procent a podobně jako ostatní evropské burzy své ztráty později zmírnila. Hlavní index PX byl v závěru o 3,73 procenta níže na 947,1 bodu. O téměř deset procent klesly akcie mediální společnosti CME a skoro sedm procent těžařské firmy NWR, které spolu s bankovními emisemi nejvíce táhly pražský trh do ztráty.

Ve Spojených státech akcie rovněž zahájily poklesem, který se u hlavních indexů pohyboval kolem jednoho procenta. Už asi po půlhodině ale indexy velkou část počátečních ztrát smazaly, index Nasdaq Composite byl dokonce v zisku až 0,7 procenta. K růstu mu pomohla mimo jiné zpráva o akvizici společnosti NetLogic Microsystems, kterou přebírá společnost Broadcom. Ta je ochotna zaplatit až o 57 procent víc, než činila poslední cena akcií na burze.

NERVOZNÍ DĚNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH SLEDUJEME ON-LINE

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:48
Řecko má podle náměstka ministra financí peníze do října

Zadlužené Řecko má finance na svůj provoz už jen do října. V dnešním rozhovoru pro televizní stanici Mega to uvedl náměstek ministra financí Filippos Sachinidis.

Potvrdil tak obavy, že Řecko nutně potřebuje získat slíbené peníze z finanční pomoci od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu, jinak bude nuceno vyhlásit platební neschopnost.

Agentury již dříve z odvoláním na zdroj blízký vládě uvedly, že země má hotovost jen na několik týdnů

09:49
Euro na rekordních minimech

Evropská měna v průběhu asijského obchodvání výrazně oslabila. Vůči dolaru kleslo euro na nejnžší hodnoty za sedm měsíců a k jenu dokonce za deset let.

"Výhled pro Řecko je téměř úplně neznámý. Trh si začíná myslet, že se může stát to nejhorší," komentoval situaci na trhu obchodník Chuo Mitsui Trust and Banking Kacunori Kitakura. Investoři se rovněž bojí možného zhoršení ratingu předních francouzských bank a Itálie.

09:52
Index volatility (strachu) VIX se stále drží na vysoké hladině

Index strachu se v pátek znovu intradenně podíval nad hladinu 40 bodů.

Od minulého týdne zde nenastala žádná výrazná změna. VIX si hledá rozpětí a pokud bude stále nad hladinou 30, vysoká volatilita na trzích přetrvá. Pokles a uzavření pod 30 bude pro trhy pozitivním býčím signálem.

Zdroj: fxstreet.cz

10:00
Německo studuje možné scénáře řízeného bankrotu Řecka

Německý deník Der Spiegel píše, že tamní ministerstvo financí studuje možné dopady bankrotu Řecka a vypracovává různé scénáře vývoje, včetně toho, že by Řecko opustilo eurozónu a znovu zavedlo drachmu. Ministerstvo ale odmítlo tyto informace komentovat

10:01
Cena ropy kvůli prohlubování krize a nejisté poptávce výrazně klesá

Cena ropy na počátku nového týdne v Asii klesá a ztratila už 2 dolary ze své ceny. Důvodem je prohlubování dluhové krize v Evropě a zpomalování globálního ekonomického růstu, které snižují výhled vývoje poptávky po energii.

Cena londýnské ropy Brent v Asii klesá o 2,19 dolaru na 110,65 dolaru za barel. Cena lehké americké ropy WTI ztrácí 2,12 dolaru na 85,27 dolaru za barel.

V předchozích dvou seancích se cena ropy Brent snížila až o tři procenta. Důvodem byly spekulace o bankrotu Řecka. Náladu investorů ovlivňuje i statistika z Číny, která naznačila, že poptávka po ropě v srpnu klesla nejníže za poslední rok kvůli údržbě ropných zařízení a nehodám.

10:13
Sledujte HNByzynys i na Facebooku

Nejdůležitější zprávy ze světa ekonomiky a byznysu najdete nově i na našem profilu na Facebooku.

Každý den pro Vás vybíráme zprávy, které by vám jednoduše neměly uniknout. Jen fanoušci HNByznys zůstávají v obraze non-stop, sledujte nás i Vy.

10:38
Britské banky by měly oddělit retailové a investiční operace

Britské banky by měly oddělit své retailové operace od investičních. Předešlo by se tak riziku zhroucení bankovního sektoru, jaké hrozilo před třemi lety. Vyplývá to z doporučení, která dnes zveřejnila nezávislá komise jmenovaná před rokem ministerstvem financí.

Banky by měly mít na realizaci radikálních reforem, které mají stát čtyři až sedm miliard liber ročně (114 až 200 miliard korun), čas do roku 2019.

10:39
Pražská burza v souladu s evropskými akciovými trhy ztrácí

Pražská burza zahájila dnešní obchodování prudkým poklesem ( ). V červených číslech se obchodují všechny SPADové tituly.

Mezi nejvíce ztrátové akcie patří , , a .

10:51
Ozval se další hlas z Německa

Poradce německé vlády Lars Feld říká, že očekává restrukturalizaci řeckého dluhu na jaře až v létě 2012. Krok vidí jako nezbytný vedle červencové dohody (na balíku pomoci), která nebude dostačovat (Bloomberg, Patria.cz)

11:01
Volatilita na trzích sráží hospodářské výsledky bank

Citigroup ve své analýze amerického bankovního sektoru očekává strmý propad zisků, jejichž výhled pro třetí čtvrtletí snížila v průměru o 45 %.

Důvodem je vysoká volatilita akciových trhů, která snížila výnosy tradingu a investičního bankovnictví.

Snížen byl i výhled na příští dva roky, který bude ovlivněn zpomalující ekonomikou a novými bankovními regulacemi.

(Zdroj: Fio, Bloomberg)

11:12
Výnosy řeckých dluhopisů prudce rostou

Výnosy řeckých dvlouletých dluhopisů rostou o 522 bps na více než 62 %. U pětiletých bondů vzrostly na rekordní maxima 3,950 bps.

11:27
Index DAX se poprvé od července 2009 dostal pod hranici 5000 bodů

Západoevropské akcie už klesly na nejnižší úrovně za posledních 26 měsíců. Nejhůře si vedou banky. Panevropský index FTSEurofirst 300 klesá o téměř tři procenta na 892 bodů.

Index bankovních společností STOXX Europe 600 Banks oslabuje o 3,84 procenta a je nejníže od března 2009.

Do červené ho stahují zejména francouzské banky kvůli obavám z možného snížení ratingu, jejich napojení na dluh Řecka a Itálie a spekulacím o možném znárodnění. Akcie Société Générale, BNP Paribas a Crédit Agricole oslabují o více než deset procent.

11:58
Jakobsen (Saxo Bank): Globální ekonomika nyní stojí na rozcestí

Hlavní ekonom Saxo Bank Steen Jakobsen se ve svém aktuálním blogu (ZDE) rozebírá fakt, že globální ekonomika nyní stojí na rozcestí. "Jak čelíme globálnímu a extrémnímu QE, letí EURCHF a dolarový index vzhůru. Kterou ze tří možných variant si globální ekonomika vybere? Efektivní řešení, japonizaci nebo extrémní kvantitativní uvolňování?," ptá se ekonom.

A dále mj. uvádí, že "řecký bankrot není málo pravděpodobná událost (černá labuť), ale ten nejvíce očekávaný závěr!
Pokud Řecko opustí EU, povede to k výrazné chuti riskovat, Evropu to nakopne. Pokud se bude Evropa dál vyvíjet tak, že se oddělí od slabých (Řecko), je to z pohledu rizika dobré - pokud se oddělí silní (Finsko a Německo), je to extrémní Krize 2.0. Šance? 50/50," uvádí.

Celý blog si přečtěte ZDE

12:40
Moody’s možná sáhne na ratingy francouzských bank

Ratingová agentura Moody’s by mohla snížit své hodnocení francouzského bankovního sektoru kvůli jeho expozici vůči řeckým dluhům.

Rozšiřující se zvěsti o klesající stabilitě evropských bank svědčí o tom, že dluhová krize evropské periferie postupně prosakuje do bankovního systému dosud pevných západoevropských zemí.

Francouzské banky se snaží investory ujistit o svém finančním zdraví. Societé Generale již přistoupila k posílení svého kapitálu a snížení provozních nákladů.

Na obavy investorů reagují i francouzští politici. Ministr průmyslu Eric Besson v rozhovoru vyloučil majetkový vstup státu do finančních domů.

(Zdroj: Fio)

12:58
EK: Zadlužení zemí EU v 2012 stoupne na 83,3 procenta HDP

Zadlužení Evropské unie v příštím roce stoupne na 83,3 procenta HDP. Odhadla to dnes Evropská komise ve zprávě o stavu veřejných financí v eurozóně. Upozornila také, že v roce 2007 to bylo o více než 20 procentních bodů méně. Podle tzv. maastrichtských kritérií nesmí zadluženost země přesáhnout 60 procent HDP.

Komise také očekává, že hospodářský růst EU příští rok bude na úrovni 1,9 procenta, tedy zhruba stejný jako tento rok. Brusel také vyzval země, které k tomu mají prostor, aby využily současné úspory na podporu růstu.

"Členské země čelící tlaků trhu musí dál pokračovat v tom, aby dosáhly jejich fiskální cíle, a přijmout dodatečná opatření, bude-li to nezbytné," uvedl v tiskovém prohlášení eurokomisař pro měnové otázky Olli Rehn.

13:11
V pondělí ztrácejí kromě akcií i komodity

Zlato, stříbro i měď se v pondělí vydaly do více než jednoprocentních ztrát. Konkrétně: Zlato (-1,15 %; 1838,0 USD/unci); stříbro (-1,29 %; 41,085 USD/unci).

13:55
Maďarsko chce další daň

Maďarská vláda pokračuje v krocích jak vylepšit svoje veřejné finance. Tamní vláda dnes požádála Evrospkou unii o souhlas se zavedením 35% DPH pro luxusní zboží.

Jak dnes uvedl maďarský ministr hospodářství Gyorgy Matolcsy tak země je zase považována za "rizikovou a ohroženou", v důsledku prihlubující se krize v eurozóně, neboť země má nejvyšší úroveň zadlužení v regionu střední a východní Evropy.



14:50
Centrální bankéři: Recese nehrozí, munice máme dost

 

Růst světové ekonomiky sice zpomaluje, neexistují však žádné známky příchodu celosvětové hospodářské recese. Uvedli to představitelé předních centrálních bank. Dodali, že neplánují žádnou společnou akci na podporu ekonomiky.

"Vůbec nepočítáme s recesí, ale počítáme se zpomalením (hospodářského růstu)," uvedl šéf Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet na ekonomickém zasedání Banky pro mezinárodní vyrovnávání plateb (BIS). Ta bývá označována za "centrální banku centrálních bank".

Centrální banky mají podle Tricheta "munici k poskytování likvidity" komerčním bankám v potřebném rozsahu. Trichet rovněž vyzval politiky k rychlé a úplné realizaci dřívějších rozhodnutí, včetně červencové dohody o druhém záchranném balíku pro Řecko.

15:30
Wall Street začíná také v mínusu

Americké futures jsou také v záporu, když kopírují vývoj v Evropě. Futures na SP 500 (SPZ1, ESZ1) oslabují o 1,35 % na 1136,70 b. Futures na Nasdaq (NDZ1, NQZ1) ztrácejí 1,42 % na 2133,50 b. a Dow Jones futures (ZDZ1, YMZ1) odepisují 1,46 % na 10 789 b.

15:55
SoGé viní z pádu akcií i Mail on Sunday

 

Francouzský finanční ústav Société Générale podá žalobu na britský nedělník Mail on Sunday. List nedávno napsal, že banka je ve špatném finančním stavu a je na pokraji bankrotu. List sice později uznal, že byly jeho informace nepřesné a banku mohly poškodit, akcie ústavu ale mezitím spadly asi o 20 procent a celá událost přispěla k vyšší nervozitě i v souvislosti s dluhy Řecka.

"Žalobu na Daily Mail připravujeme a podobnou žalobu podáme na kohokoli, kdo bude o naší společnosti šířit nepodložené fámy," píše se v interním materiálu, s nímž francouzská banka seznámila zaměstnance a z něhož cituje agentura Reuters. Mail on Sunday je součástí mediální společnosti Daily Mail & General Trust.

16:00
Index strachu přes 40 bodů

Index volatility, přezdívaný také strachu, VIX se stále drží na vysoké hladině Index volatility. Vzrostl o dalších 6,6 % na úroveň 41,07 bodu

Podle analytiků si i nadále hledá rozpětí, ale díky nervozitě na trzích se bude držet i nadále na vysokých hodnotách. Obecně, pokud bude index stále nad hladinou 30, tak na trzích přetrvá vysoká volatilita.

Zdroj:finance.yahoo.com

16:22
Schwarzenberg: Státy eurozóny by měly mít šanci vystoupit

Řešení současné vážné hospodářské a dluhové krize, která nyní zmítá hlavně eurozónou, neleží podle šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga ve změnách unijních smluv. Český ministr ale současně podotkl, že by měla být možnost, aby nějaký stát mohl z eurozóny vystoupit.

"Zajisté by měla být možnost, aby stát sám odešel," podotkl Schwarzenberg. Dodal, že to možná bude jediné východisko.

Zároveň ale na dotaz, zda je možné hledat řešení nynější tíživé situace otevíráním lisabonské smlouvy, ministr řekl: "Myslím, že problémy jsou veliké. Hospodářská krize existuje. Ale že by se něco vyřešilo změnami smluv, to jsem ještě nikdy neviděl."

"Doufám, že nebude paralýza," řekl Schwarzenberg s tím, že případné změny smlouvy rozhodně nebudou snadné. Zatím jde ale podle něj hlavně o věc eurozóny. Postoj ČR tak bude zdrženlivý.

16:38
Pikora: "Díky za každé nové ráno" dnes pro investory neplatilo

Komentář Vladimíra Pikory, analytika Next Finance

Akcie od rána prudce padají. Řada evropských akciových indexů během pár hodin odepsala skoro pět procent. Největší problém mají akcie francouzských a maďarských bank. Francouzské banky se dostaly pod tlak, když se začalo spekulovat, že Řecko opravdu zbankrotuje.

A maďarské banky poté, co vláda oznámila záměr „pomoci předluženým domácnostem“, což v překladu znamená přenesení ztrát z domácností na banky. Zatímco budoucí problémy maďarských bank ovlivní „jen“ kapitálově propojenou střední a východní Evropu, problémy francouzských bank budou mít dosah větší. Problémem francouzských bank je, že půjčovaly nejen Řecku, ale i Itálii. A u ní se spekuluje, že bude mít ještě tento týden zhoršen rating. O snížení ratingu Francii se mluví už od srpna. Pokud by musel francouzský stát pomoci bankám, nejspíš by to skutečně odstartovalo právě onu obávanou vlnu zhoršování ratingů Francie. A v tu chvíli by byl podkopán mechanismus záchranných fondů pro celou eurozónu, které vycházely z předpokladu, že Francie má rating nejlepší.

Německá role

Takže strach o eurozónu roste. Napětí by šlo krájet. Německé úřady sice popírají, že připravují plán na znovuzavedení drachmy v Řecku (prý proč by německé úřady měly připravovat řeckou drachmu?), ale to je fuk, trh na to již spekuluje. Podle posledního průzkumu totiž 76 % německých voličů už nechce Řecku pomáhat. Proto také němečtí politici říkají, že pokud Řecko nebude spolupracovat, další pomoc nedostane. A proto zase Řecko hodně hlasitě říká, že má peníze jen do konce měsíce.
Popravdě řečeno, vlastně by za této situace bylo z pohledu evropských států celkem nezodpovědné, kdyby nepřipravovaly alespoň teoretické plány na zavedení drachmy. Evropští politici to sice popírají, ale trh jim to nevěří.

Změny na měnovém trhu

Dnes ráno se proto kurz dolaru dotkl hladiny 1,35 USD/EUR. To znamená, že se kurz během deseti obchodních dnů posunul o více než deset eurocentů. To je opravdu hodně. Hladina 1,350 USD/EUR je přitom pro trh psychologická. Navíc podle indexu relativní síly je dolar takzvaně nejpřekoupenější od listopadu 2010. I proto se dolar dopoledne od hladiny 1,350 USD/EUR zase odrazil, ale to mu nevydrží dlouho. Situace v Evropě se nezlepšuje. Pokud v USA centrální banka nerozhodne o další vlně kvantitativního uvolnění, čeká nás během dvou týdnů testování hladiny 1,324 USD/EUR. Tam byl dolar naposledy v lednu.
Strach o Řecko se nezrcadlí jen v kurzu dolaru k euru, ale i libry k euru. Libra prudce posílila. Dnes je nejsilnější od počátku března.

16:58
Praha o 3,7 procenta slabší

Stejně jako evropské trhy ragoval na zprávy z průběhu dne i pražská burza. Ta nakonec zakončila o 3,7 procenta níže, když index PX propadl až pod hranici 950 bodů a zakončil na 947,1 bodu.

Jak uvedl server Patria Online lokální trh tak táhli níže především bankovní zástupci. Rakouská Erste Bank ( ) se dnes zastavila až u 485 Kč, kde se postupně stabilizovala a v závěrečné části obchodování už atakovala mety u 510 korun za akcii.
Komerční banka ( ) stanovila denní minimum krátce po otevření trhu a to na 3070 korunách, odkud se následně přesunula zpět k 3200 korunám.
U denních minim tak zůstal až do závěru obchodování pouze rakouský VIG ( ), který za dnešní den ztratil 6% a poklesl k 675 Kč.

"Pod vlivem vývoje na západních trzích a také pozastavení obchodování s maďarskými bankami silně ztrácely všechny finanční tituly, přičemž Erste Bank navíc zasáhl plán maďarské vlády na fixaci kurzu forintu pro splátky cizoměnových hypoték. Zhoršující se vyhlídky světové ekonomiky se projevily u cyklických akcií NWR a CME," upozornil analytik Miroslav Adamkovič z Komerční banky.

17:11
Prudký propad eura

Euro se dnes propadlo až na sedmiměsíční minimum vůči americkému dolaru kvůli obavám z bankrotu Řecka. Později však své ztráty smazalo. Jednotnou evropskou měnu podpořila například zpráva o tom, že centrální bankéři neočekávají recesi světové ekonomiky.

Euro během dne kleslo až na 1,34949 USD, tedy na nejnižší úroveň od letošního února. Později se však vývoj na trhu otočil a euro proti pátečnímu závěru posílilo o 0,2 procenta na 1,3674 USD. Vůči japonskému jenu se dnes euro propadlo až na desetileté minimum 103,90 JPY, napsala agentura Reuters.

US Dollar to Euro Exchange Rate Graph - Aug 15, 2011 to Sep 9, 2011

Podle analytiků zůstane jednotná evropská měna zranitelná kvůli přetrvávajícím obavám ohledně dluhové krize v eurozóně. "Jsme více pesimističtí ohledně vyhlídek pro eurozónu a ohledně schopnosti evropských politiků vyřešit krizi," uvedl analytik Colin Harte ze společnosti Barings Asset Management.

17:53
Americké burzy zahájily obchodování v červených číslech

Hlavní akciové indexy amerických burz ve srovnání s Evropou zahájily obchodování jen menšími ztrátami do jednoho procenta. Nyní se obchoduje smíšeně, Dow Jones a S&P 500 ztrácejí kolem půl procenta, index technologických firem Nasdaq přidává +0,17 %.

18:06
Krach Řecka by stál Evropu dva až tři biliony

Bankrot Řecka by Evropu stál dva až tři biliony eur. Tolik peněz budou potřebovat evropské banky, hlavně německé a francouzské, které drží řecký dluh. Tvrdí to hlavní ekonom dánské Saxo Bank Steen Jakobsen, píše španělský deník El País.

Řecko a "jedna či dvě země navíc" podle Jakobsena budou muset eurozónu opustit. Za nejvíce ohroženou zemi po Řecku považuje Itálii. Jediným řešením krize by bylo vytvoření evropského ministerstva financí, domnívá se ekonom. Vznik evropského dluhopisu považuje Jakobsen za nereálný, protože to podle něj "Německo nikdy nedovolí".

19:13
Americké akcie prohlubují ztrátu

Hlavní americké akciové indexy během pondělního obchodování prohlubují ztráty. Dow Jones -0,9 %, Nasdaq -0,32 % a S&P 500 propadá o 0,83 %. Do červených čísel se dostala i Bank of America, která zahájila obchodování posílením poté, co firma oznámila plán snížit roční náklady do roku 2013 o 5 miliard dolarů a propouštění 30 000 zaměstnanců, což představuje asi desetinu z celkového počtu.

20:56
Pondělní on-line z burz zde končí. Děkujeme za pozornost.