Američtí politici po několika týdnech dosáhli dohody o navýšení státního dluhu ze současných 14,29 bilionu dolarů a odvrátili tak zřejmě hrozící bankrot země. Dohodu, o níž v neděli večer informoval v televizním projevu prezident Barack Obama, ještě sice musí schválit Kongres, komplikace se ale neočekávají.

Podporu jí totiž už vyjádřil republikánský šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner i předák demokratické většiny v Senátu Harry Reid. Kongres zřejmě o navýšení stropu pro státní dluh začne jednat ještě dnes. Přestože k dohodě z obou stran lze očekávat výhrady, díky podpoře všech špiček Kongresu je pravděpodobné, že projde.

Na čem se politici dohodli?

- Strop státního dluhu bude americký prezident Barack Obama moci zvýšit ve dvou krocích ze současných 14,29 bilionu dolarů až o 2,4 bilionu dolarů. Kongres může zvýšení zablokovat dvoutřetinovou většinou v obou komorách, což je ale nepravděpodobné.

- Během deseti let dosáhnou Spojené státy úspor v rozpočtu ve výši 2,4 bilionu dolarů. Kongres úspory schválí ve dvou krocích. Při schvalování samotné dohody by měl souhlasit s úsporami ve výši 917 miliard dolarů, do konce roku pak s úsporami ve výši dalších 1,5 bilionu dolarů.

- První část úspor ve výši 917 miliard dolarů se bude týkat nemandatorních výdajů, které každoročně schvaluje Kongres. Většina škrtů se začne provádět postupně, aby neohrozila oživení americké ekonomiky. Asi 350 miliard dolarů se má ušetřit ve výdajích na obranu. Podle Bílého domu půjde o první škrty v resortu od 90. let.

Jak rostl státní dluh USA:

Jak rostl státní dluh USA a hlavní problémy ekonomiky

- Druhou část úspor ve výši 1,5 bilionu dolarů bude připravovat dvanáctičlenná komise zákonodárců složená ze šesti republikánů a šesti demokratů. Skupina, která má své závěry předložit do 23. listopadu, bude hledat úspory třeba ve změnách daňových zákonů nebo reorganizací sociálních programů, jakým je například zdravotní pojištění Medicare pro seniory.

- O návrhu škrtů předložených komisí bude do 23. prosince bez pozměňovacích návrhů hlasovat Kongres. Pokud se komise nedohodne na škrtech ve výši alespoň 1,2 bilionu dolarů nebo Kongres její návrh zamítne, pak od roku 2013 se škrty v této výši uskuteční automaticky. Tyto škrty by se dotkly jak vojenských, tak civilních programů, včetně Medicare.

- Dohoda počítá také s tím, že do konce letošního roku budou Sněmovna reprezentantů i Senát hlasovat o dodatku k ústavě o vyrovnaném rozpočtu. Je však nepravděpodobné, že by se pro dodatek vyslovily potřebné dvě třetiny zákonodárců v obou komorách Kongresu.

- Kongres má o dohodě o navýšení stropu státního dluhu hlasovat ještě dnes. Jestliže ji schválí Sněmovna reprezentantů i Senát, nebude nutné zvyšovat dluhový limit až do roku 2013. Z americké ekonomiky i mezinárodních trhů by tak měl zmizet "mrak nejistoty".

Jak rostl státní dluh USA a hlavní problémy ekonomiky