Italská vláda se dohodla s opozičními stranami na urychleném schválení posíleného balíku úsporných opatření. Hlasovat o něm by měly obě komory parlamentu ještě tento pátek namísto původního srpnového termínu, oznámil ministr financí Giulio Tremonti.

Tremonti na schůzce bankéřů v Římě řekl, že Itálie urychlí reformy a vládní plán úspor bude ještě důraznější, než se doposud plánovalo. Vláda plánuje snížit výdaje během čtyř let o 40 miliard eur (975 miliard Kč) a do roku 2014 dovést rozpočet k vyrovnané bilanci.

Investoři minulý týden obnovili výprodej na trzích ohrožených zemí eurozóny a v obavách z šíření dluhové krize do větších ekonomik se zaměřili zejména na Itálii. Ta je s státním dluhem 120 procent HDP nejzadluženější zemí eura po Řecku a dlouhodobější výrazné zvýšení úvěrových nákladů by ji mohlo vytlačit z finančních trhů podobně, jako se to stalo Řecku, Irsku a Portugalsku.

Výnos italských dluhopisů s desetiletou splatností se v úterý dostal až nad šest procent, tedy na maximum za 14 let. Přiblížil se tak kritické hranici sedmi procent, nad níž by italská vláda už byla těžko schopna delší dobu financovat obsluhu svého dluhu.

V úterý odpoledne však výnosy italských obligací začaly klesat a dnes se výnos snížil na 5,45 procenta, což je ale stále téměř půl procentního bodu nad úrovní, kde byly o týden dříve. Index milánské akciové burzy dnes posílil o 1,4 procenta a navázal na úterní oživení z dvoudenního propadu.

Podle Ignazio Visca z italské centrální banky byl dopad prudkého nárůstu výnosů na veřejné finance jen omezený, pokud by vysoké úroky přetrvaly, znamenalo by to značnou zátěž. Podle analytiků zůstává situace nadále křehká a pozornost trhů se dnes obrátila zejména na irsko, jemuž agentura Moody´s snížila rating na spekulativní úroveň.

V úterý si trh oddechl, když se Římu podařilo umístit mezi investory 12měsíční dluhopisy v sumě 6,75 miliardy eur. Těžší test přijde ve čtvrtek, kdy Itálie nabídne dlouhodobé dluhopisy v hodnotě 3-5 miliardy eur.