„Jsou nyní banky větší, než bývaly dříve? Ano. Jsou finanční deriváty nyní regulované? Ne. A jsme nyní svědky růstu trhu derivátů? Ano.“ Tento monolog vede známého investora Marka Mobia k přesvědčení, že světu hrozí další finanční krize.

„Celková hodnota derivátů na celém světě přesáhla globální hrubý domácí produkt, což vytvořilo zvýšenou volatilitu a s ní i krizi na akciových trzích,“ nechal se dnes slyšet Mark Mobius v Tokiu.

Předseda představenstva fondu Templeton Asset Management, který spravuje aktiva asi za 250 miliard amerických dolarů, soudí, že příčiny poslední globální finanční krize nebyly vyřešeny adekvátní regulací finančních trhů, a tak nadále ohrožují stabilitu celého systému.

Světová finanční regulace zformovala svou odpověď na poslední krizi vyvolanou bublinou v oblasti cenných papírů navázaných na hypoteční aktiva ve Spojených státech, do kterých v honbě za vysokými výnosy investovaly banky po celém světě.

Americký prezident Barack Obama 21. července minulého roku podepsal zásadní reformu finančního sektoru, která si klade za cíl opakování finanční krize zabránit. Reforma Wall Street přinese změny napříč finančním sektorem - od nových pravidel pro záchranu problémových bank až po ochranu drobných spotřebitelů, implementace však vázne na konkrétních legislativních změnách.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se