reklama
reklama
7. 9. 2010 | poslední aktualizace: 6. 9. 2010  17:06

Brazilci chystají rekordní vstup na burzu. Petrobras přepíše historii

Polostátní firma nabídne k prodeji akcie za více než 64 miliard dolarů. Vynést by jí to mohlo ještě o 11 miliard více.
hal
hal
reklama

Konec září z hlediska finančních trhů zřejmě vstoupí do historie. Brazilská ropná společnost Petrobras, kde vlastní brazilská vláda 32 procent akcií, nabídla k prodeji své cenné papíry v celkové hodnotě přes 75 miliard dolarů. (přes 1,5 bilionu korun). Tím by se tak zapsala do historie jako největší primární úpis akcií (IPO) na světě.

IPO by měl proběhnout ve dvou krocích - 24. září na newyorské a 28. září na brazilské burze. Na akcie si podle podle agentury Bloomberg brousí zuby velcí dravci finančního světa, včetně investičního "mága" George Sorose nebo obřího amerického investičního fondu BlackRock.

Pokud se podaří IPO realizovat, přepíše Petrobras historii, když ve výši upisovaných akcií předběhne dosud největší emisi japonského koncernu NTT s úpisem za 36,8 miliard dolarů v roce 1987 či nedávno realizované IPO čínské banky Agricultural Bank s emisí v objemu 22 miliard dolarů.

Emise má zajistit prostředky na rozvoj těžby na mořském dně u brazilských břehů, kde leží jedny z největších nalezišť ropy a zemního plynu na planetě. Firma chce ze získaných peněz nakoupit 42,5 miliardy dolarů těžební práva na ropné pole Tupi, která vlastní také brazilské vláda. "Jde jen o první z mnoha operací," poznamenal k tomu brazilský ministr financí Guido Mantega.

Petrobras je pátou největší světovou naftařskou veřejně obchodovanou společností na světě a největší v Latinské Americe. Pokud by se počítaly i státní firmy neobchodované na burze, je na patnáctém místě. Denně vytěží zhruba 2,53 milionu barelů ropy a během příštích deseti let by chtěla tento výkon zdvojnásobit.

Autoři: hal
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
43 mld. USD státu za "těžební práva" (capitalismo o muerte)
To snad nemyslí vážně. Který hejl by svěřil své peníze firmě,...
Skrytá rizika (Michael)
Bohužel tato transakce má některá skrytá rizika vyplývající z...
... přepsat historii (STK Motol)
Povaha historie už je taková, že se neustále přepisuje. Každou...
docela vtipne (y)
vladou vlastnena spolecnost se proda na burze,aby si mohla od...
RE (Pavel)
Pokud v clanku nekecaj, pak vlada vlastni 32 %, cili rozhodne...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Zakladatel a technický ředitel společnosti Geewa Miloš Endrle.
Jan Strouhal
Rozhovor
Analýzy a komentáře
Firma Geewa z pražského Karlína se před měsícem díky hře Pool Live Tour...
VIDEO
Maďarsko - ilustrační foto
Firemní daně
Podnikání a daně
Na rozdíl od Kypru se o Maďarsku jako o daňovém ráji nemluví, ač podmínky...
reklama
reklama