Zaměstnanci pražské centrály Moneta Money Bank se za rok přemístí do nových kanceláří. Jejich současné prostory jsou už na dnešní poměry zastaralé, a vedení banky proto rozhodlo, že si nechá na míru navrhnout moderní pracovní prostředí.

Přesídlení do lepších kanceláří je součástí přeměny GE Money Bank na Monetu Money Bank. K rebrandingu došlo před rokem v souvislosti se vstupem společnosti na burzu.

"Do 12 měsíců se přestěhujeme do vedlejší budovy, která prochází rekonstrukcí," řekl HN Tomáš Spurný, předseda představenstva a generální ředitel Monety Money Bank. Z průzkumů mezi zaměstnanci podle jeho slov vyšlo, že si nejvíce přejí zlepšení pracovního prostředí. "Už během roku jsme udělali několik menších zlepšení, ale nová budova nám dá větší možnosti," dodal Spurný.

Moneta Money Bank podepsala smlouvu na pronájem 20 tisíc metrů čtverečních v budově A v areálu BB Centrum. Transakce je největší smlouvou o pronájmu kanceláří v Praze za poslední rok a půl a jedna z největších smluv tohoto druhu vůbec.

Bývalá GE Money Bank dnes sídlí v budově B, druhé nejstarší budově areálu BB Centrum v pražské Michli. "Béčko" bylo dokončené v roce 1999. Zaměstnanci banky změnu adresy nijak zvlášť nepocítí - centrála se jen přestěhuje do sousední budovy s názvem A z roku 2002.

"Je to výrazně jednodušší volba než se stěhovat do jiné části Prahy. A je to i lepší vzhledem k zaměstnancům dojíždějícím veřejnou dopravou. A zároveň jsme zvolili finančně velmi výhodnou variantu," řekl Spurný.

Jak budovu A, tak budovu B vlastní společnost Passerinvest Group podnikatele Radima Passera. Jeho firma staví v BB Centru už 20 let a dnes je součástí této převážně administrativní zóny, v níž je 12 kancelářských budov, dva bytové domy, základní a mateřská škola a multifunkční budova Brumlovka.

Passer v minulých letech dokončená a pronajatá administrativní centra prodával s výnosem investorům, ale čtyři roky nazpět svou strategii změnil a postupně budovy začal znovu odkupovat. Součástí strategie je rekonstrukce nebo alespoň modernizace starších budov BB Centra.

Budovy A i B si vzhledem ke svému stáří vyžádají zásadnější investice. "Rekonstrukci budovy A nepůjde dělat za provozu, protože zásahy do technologií se musí dělat komplexně," řekl loni HN Martin Unger, člen představenstva a ředitel developmentu v Passerinvest Group. „Áčko“ je po odstěhování společnosti O2 poměrně vyprázdněné. Nejvýrazněji se kompletní rekonstrukce projeví na fasádě a nové vzduchotechnice. Passerinvest se po přestěhování Monety pustí i do rekonstrukce "Béčka".

Největší komerční pronájem na pražském kancelářském trhu se odehrál v roce 2009, kdy si UniCredit Bank pronajala přes 26 tisíc metrů čtverečních v budově Filadelfie. I ta je součástí BB Centra.

Největší nájemní transakcí poslední doby je pronájem 24 tisíc metrů čtverečních softwarové společnosti SAP v budově Metronom u stanice metra Nové Butovice. Zhruba 1500 zaměstnanců SAP bylo předtím rozesetých na čtyřech místech v Praze. Pronájem takto velkých prostor se obvykle podepisuje na více než pět let, například firma SAP podepsala nájem na 10 let. Delší nájemní smlouva bude zřejmě i případ Monety Money Bank.