Když jsem před pěti lety začala investovat do nemovitostí pro krátkodobé pronájmy, bylo na Airbnb zaregistrováno asi pět set nabídek. V té době se mi podařilo dosahovat čistého výnosu nad 10 procent.

V současné době zaznamenávají krátkodobé pronájmy ohromný růst a počet nabídek na Airbnb stoupl v Praze téměř na devět tisíc, přesto je tento typ investice jedním z nejziskovějších. Majitelé nemovitostí mohou dosáhnout pěti až osmi procent čistého výnosu.

Dnešní podmínky hypoték umožňují dosáhnout toho, že poměr ročního čistého zisku z krátkodobých pronájmů a vlastního vloženého kapitálu se pohybuje okolo 20 procent. To znamená, že za pět let se vám vrátí peníze, které jste do investice sami vložili.

To ale neznamená, že tento typ pronájmu je slepice snášející zlatá vejce. Jako u každé investice i u této jsou zapotřebí odborné znalosti a zkušenosti, abyste správně pochopili, do čeho vkládáte své peníze. Krátkodobé pronájmy vyžadují, oproti těm dlouhodobým, vyšší úroveň know-how a velmi aktivní management.

Klíčem k úspěchu jsou tři hlavní faktory. Prvním z nich je lokalita, kromě Prahy 1 jsou vhodné také Vinohrady, Nové Město a část Smíchova. Tyto oblasti zaručují obsazenost během celého roku okolo 80 až 90 procent.

Druhou podmínkou úspěchu je atraktivní design bytu. Pouze vkusně vybavený apartmán má dnes šanci dosahovat vysokých příjmů. Znám třeba případ, kdy se v jednom domě nachází dva byty ke krátkodobému pronájmu. Jde o stejnou lokalitu, stejnou kapacitu, ale jeden vydělává o 40 procent více. Je to tím, že majitel tohoto bytu štědře investoval do moderního vybavení a dekorací.

Třetím důležitým faktorem je profesionální management celého procesu, který zajistí bezproblémový průběh od příjezdu hostů až po jejich odjezd. Nesmírně důležitá je nejen komunikace s hosty, ale také chytře zvolená cenová strategie, která přinese majiteli nadprůměrný příjem a vysokou obsazenost. Kombinace těchto základních věcí je důležitá kvůli výrazně rostoucí konkurenci mezi hostiteli. Za posledních pět let se nabídka pražských bytů jen na Airbnb zvýšila téměř dvacetkrát. Je ale také namístě zmínit, že i počet turistů stoupá, a to dvěma směry. Prvním je každoroční růst návštěvníků Prahy a druhým je měnící se preference turistů. Čím dál častěji dávají přednost ubytování právě v apartmánech před klasickým hotelem. Za stejnou či lepší cenu si pronajmou raději celý, kompletně vybavený byt než jen hotelový pokoj.

Osobně jsem si od svých začátků do konce roku 2015 mohla dovolit cenu pronájmu u svého bytu každoročně zvyšovat. Poslední dva roky jsem zaznamenala, že abych udržela stejně vysokou obsazenost, musím se držet na stejné cenové úrovni.

Nárůst hostitelů si v dnešní době také žádá stále vyšší úroveň v oblasti správy nemovitostí, na kterých chtějí majitelé vydělávat pomocí krátkodobých nájmů.