Komerční banka prodala svou centrálu v pražské ulici Na Příkopě 33. Informaci HN potvrdil mluvčí banky Pavel Zúbek. Novým majitelem nemovitosti na této prestižní adrese se stala německá investiční společnost a správce aktiv Commerz Real. Ta začlení budovu do portfolia svého otevřeného realitního fondu hausInvest. Komerční banka prodejem budovy sleduje snížení nákladů na správu a provoz svých nemovitostí.

Na Příkopě je společně s Pařížskou ulicí v centru Prahy nejdražší nákupní třídou v Česku. Tento fakt se projevil v ceně – Komerční banka podle informací HN nemovitost prodala za 1,5 miliardy korun. Zúbek však HN cenu nepotvrdil. 

Obchodníci platí v ulici Na Příkopě za pronájem metru čtverečního měsíčně 215 eur (5809 korun), a v Pařížské dokonce o pět eur za metr více. Uvádí to nedávná zpráva poradenské firmy CBRE. Poptávku všech zájemců se ale nedaří uspokojovat, a makléři proto letos očekávají další růst nájemného, a to do pěti procent.

"Transakce je v souladu s naší strategií investovat do komerčních nemovitostí s atraktivním výnosem v klíčových evropských lokalitách se silným ekonomickým potenciálem. Budova nabízí zajímavou možnost vytvořit hodnotu pro naše investory s využitím aktivní správy aktiva při změně účelu jeho využití," komentoval Mario Schüttauf, manažer fondu hausInvest.

Památkově chráněný objekt pro vlastníka zrekonstruuje rakouský developer S+B Gruppe, jenž působí vedle Rakouska ještě v Česku, Polsku a Rumunsku. Dosud v těchto zemích do výstavby komerčních a rezidenčních budov firma investovala 30 miliard eur (v přepočtu 810 miliard korun). V Praze S + Gruppe například stojí za rekonstrukcí kancelářské budovy bývalého Průmstavu u stanice metra Vyšehrad. S + Gruppe momentálně staví dvě budovy na Pankrácké pláni. Projekt kanceláří a konferenčních prostor s názvem Trimaran by měl být dokončen koncem tohoto roku.

HN o záměru banky prodat budovu informovaly předloni informovaly předloni. Zaměstnanci banky opustí prostory do konce roku 2018. Pobočka Komerční banky na této adrese zůstane i po změně vlastníka. Podle realitních poradců jsou zbývající prostory vhodné k přestavbě na hotel, kanceláře nebo obchody. V budově jsou čtyři podzemní a sedm nadzemních podlaží, celkově je v ní 16 tisíc metrů čtverečních užitné plochy.

Komerční banka prodala v minulých letech už několik starších budov po Praze a nechala si na míru postavit moderní centrálu u stanice metra Stodůlky. Banka si ponechá nemovitost na Václavském náměstí, která momentálně prochází renovací tak, aby se do ní mohla přemístit část zaměstnanců z budovy Na Příkopě. 

Na prodej je také budova na náměstí Republiky č. 7, v níž provozuje pobočku banka ČSOB. Loni prodala své sídlo na náměstí Republiky UniCredit Bank, jež zůstala v budově jako nájemce. Předloni přešel od státu do soukromých rukou také bývalý klášter na stejném náměstí. Slovenský investor jej vydražil za 790 milionů korun.