Obchodní centra se letos výrazně rozrostou. Díky nové výstavbě a současně rozšiřování již fungujících nákupních středisek přibude v Česku během roku necelých 80 tisíc metrů čtverečních prodejní plochy.

To je více, než kolik developeři postavili za poslední dva roky dohromady.

Nejvíce nových obchodů přitom nabídne Centrum Chodov v Praze, které aktuálně prochází rozsáhlou modernizací zhruba za 4,5 miliardy korun. Její dokončení plánuje vlastník centra, kterým je společnost Unibail-Rodamco, na podzim letošního roku. Po otevření nových prostor se plocha nákupního střediska zvětší o zhruba 35 tisíc metrů čtverečních.

Rozšíření se letos dočká také obchodní centrum IGY v Českých Budějovicích, za kterým stojí skupina CPI podnikatele Radovana Vítka. Ta plánuje do modernizace investovat zhruba 750 milionů korun. Zvětší se také nákupní centrum Galerie Butovice v Praze.

Vznikat však budou i zcela nové projekty. U Letiště Václava Havla v Praze letos s velkou pravděpodobností vyroste největší outletové centrum s názvem Prague The Style Outlets.

To mělo v pražských Tuchoměřicích původně otevřít již v roce 2008. Původní italský developer však zkrachoval, novým investorem se stala společnost The Prague Outlet.

Nový obchodní dům se letos otevře také v Jablonci.

OČEKÁVANÉ NOVINKY

■ Centrum Chodov v Praze se na podzim výrazně rozšíří.

Nabídne téměř 300 obchodů na ploše zhruba 100 tisíc metrů čtverečních. Více prodejen na jednom místě v Česku dosud není.

■ Nákupní centrum Olympia Brno by letos mohlo získat nového majitele. Německá společnost ECE a přední evropský správce nemovitostí Rockspring, kteří ho vlastní, se centrum rozhodli prodat.

■ Ikea prodá Avion Shopping Park na Zličíně.

Jedná se o součást strategie, kdy se společnost rozhodla zbavit se necelé třicítky nákupních parků u svých prodejen po celé Evropě.

Letošní rok podle odborníků výrazně překoná loňský, kdy podle poradenské a realitní společnosti Cushman & Wakefield výrazně klesly investice do výstavby a rekonstrukcí obchodních center a nákupních parků.

Přesto byl rok 2016 v jednom směru rekordní.

Na trhu se objevilo vůbec největší množství obchodních domů na prodej za posledních deset let.

A řada z nich nakonec změnila majitele.

"Většina investorů v loňském roce viděla, že se obchodním centrům daří, roste jejich návštěvnost i obrat. Jejich pořízení proto považovali za výhodnou investici," vysvětluje partner Cushman & Wakefield Jan Kotrbáček.

Prodeji budov obchodních center přitom nahrávaly vysoké ceny nemovitostí a vysoká obsazenost ze strany nájemníků.

Jednou z největších transakcí se v tomto ohledu stal prodej Obchodního centra Letňany v Praze. To prodal obchodní řetězec Tesco německé společnosti Union Institutional Investment. Hodnotu miliardové transakce společnosti nezveřejnily.

Právě Tesco se loni stalo jedním z nejaktivnějších prodejců nákupních středisek. V létě 2016 prodalo liberecké centrum Forum realitní společnosti Rockcastle, která za něj zaplatila 80 milionů eur, tedy v přepočtu 2,2 miliardy korun.

Řetězec dál vyčlenil do samostatných společností několik svých dalších nákupních center a pozemků, kterých se rozhodl zbavit. Kromě již zmíněného Obchodního centra Letňany šlo o nákupní střediska v Hradci Králové, Pardubicích, Plzni a Brně. Mimo to Tesco nabízelo na prodej část podílu v obchodním domě Nový Smíchov.

Dvě centra v Praze minulý rok pořídila skupina Wood & Company, a to vysočanskou Galerii Harfa a OC Šestka.

I letos je podle odborníků na reality možné očekávat, že budou majetkové změny pokračovat. Na prodej je brněnská Olympia či podíl v OC Nový Smíchov.