Dělali svou práci skvěle, a proto byli povýšeni a dnes vedou výrobní týmy. Jenže mistrům často chybí praxe v řízení lidí a to mívá vliv na to, jak dokáží zvládat náročné situace, kterým jsou denně vystavováni. Každé selhání ale stojí peníze či dokonce zapříčiní odchod talentovaných lidí. Proto mediální dům Economia a jeho vzdělávací tým Economia Trainings připravil vzdělávací program Akademie mistrů. Ten ukáže firmám, že je třeba obrátit se do vlastních řad a ptát se, co mohou udělat pro to, aby si zaměstnance udržely.

Akademie postupně provádí vedoucí pracovníky z výroby vybranými zásadami řízení a vedení lidí na jejich vlastních případech z praxe. Přínosem je tedy především to, že si z tréninků odnesou řešení vlastních složitých situací, která budou moci ihned uplatnit v praxi.

Mistři, vedoucí, šéfové týmů a směn, kteří byli často povýšeni z řad operátorů a nemají osobní zkušenosti s vedením lidí, se tak mohou systematicky rozvíjet v manažerských dovednostech. Sami si přijdou na definici kvality managementu a procesu neustálého zlepšování, naučí se komunikovat a řídit proces změn.

Tréninky jsou prokládány řešitelskými workshopy, jejichž cílem je odstranit překážky, které mistrům zpočátku brání uplatnit naučené dovednosti v praxi. Školená témata jsou zaměřena na uvědomění si vlastní role a zodpovědnosti, zvládání problémových situací, řízení jednotlivců, řízení týmu a konečně na podporu a řízení změn.

Témata řízení jednotlivců a řízení týmu pracují s přístupem k vedení lidí dříve nepraktikovaným: ještě nedávno platila zásada, že vedoucí nemá "tahat" do práce své emoce; dnes se naopak vedení lidí prostřednictví emocí jeví jako jeden z klíčových momentů motivace a loajality pracovníků k zaměstnavateli.

Jak říká lektorka a odborná garantka Akademie mistrů Iva Šubrtová: "Mistr chodí do práce žít, ne pracovat. Je to nejdůležitější manažerská linie v podniku, řídí a ovlivňuje největší počet lidí. Jestli jsem někdy měla radost z výsledků své práce, tak to bylo právě s mistry, když byly vidět výsledky v podobě snížení fluktuace, vůle řešit problémové situace samostatně nebo jednoduše chodit znovu do práce s úsměvem."

Mistr ve výrobě dnes patří k ohroženým druhům. Riziko vyhynutí je zde přímo úměrné skepsi, s jakou se tito pracovníci potýkají pokaždé, když jejich tým opouští sotva zaškolený nováček nebo mazák, kterého přetáhla konkurence. V boji o pracovní síly se přeplácí a podkuřuje, systémové řešení však na nenasyceném trhu práce nikdo nenašel. Nezbývá než se obrátit do vlastních řad a ptát se: Co můžeme udělat pro to, abychom si zaměstnance udrželi? A abychom si vychovali z nováčků srdcaře, kteří budou chtít ve fabrice zůstat?

Řešením je Akademie mistrů, která vychází ze zkušeností s realizací u velkých mezinárodních výrobních značek nebo tuzemských regionálních firem, od těžkého strojírenství až po sterilně čistou výrobu. Lektoři se všude setkávají se stejným zadáním: "Naučte naše mistry mít situaci pod kontrolou, neeskalovat problémy výše a řešit je sami."