Když britský deník Financial Times spolu s poradenskou agenturou McKinsey vybíraly nejlepší ekonomickou knihu loňského roku, zvolily Vzestup robotů od amerického podnikatele a spisovatele Martina Forda.

Ten v ní detailně popisuje rizika a výzvy, jimž bude v příštích letech čelit společnost, v níž budou hrát čím dál větší roli chytří roboti. "Dočkáme se i uměle vytvořených knih," řekl HN.

HN: Rozšířenou představou je, že robotizace postihne především dělníky v továrnách, vy ale ve své knize Vzestup robotů nabízíte jiný výklad − že profese, které zaniknou, budou i ty, jež nyní zaměstnávají vysokoškoláky, takzvané bílé límečky.

Je to tak. Klíčovou technologií je strojové učení, tedy přístroje, které používají chytré algoritmy a jejich systémy se při zpracovávání dat a úkolů mohou učit. Dokážou se samy rozhodovat, řešit problémy, které nyní mají na starost lidé. Takže pokud je vaší prací rutinní zpracovávání burzovních informací nebo právních smluv, nahradit vás robotem může být podstatně jednodušší než dělníka v továrně, protože tam to obnáší náročné mechanické zařízení − robot se musí pohybovat, což je dražší. Automatizace mezi bílými límečky už je dávno v běhu a postihuje právní či novinářské profese, účetnictví, bankovnictví. A bude toho přibývat.

HN: Silná automatizace probíhá od 80. let. Jak se od ní liší to, čemu nyní někteří říkají nástup Průmyslu 4.0?

Hlavní rozdíl je, že přístroje se začínají v práci chovat jako lidé. Postupně budou moct nahrazovat mnohem širší spektrum pozic. V minulosti se lidé přesunuli z farem do továren nebo do obchodů, ale kam půjdou, když většinu profesí, které probíhají na hodně rutinní, automatické bázi, nahradí roboti? Dosud stroje fungovaly jako naši pomocníci, teď začnou lidi nahrazovat.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se