České firmy se dívají do budoucnosti s větším optimismem než dřív. Se současnou ekonomickou situací je spokojeno 61 procent z nich. V letošním roce se chystají investovat a zvyšovat mzdy. Vyplývá to z Indexu očekávání firem, který čtvrtletně zjišťuje ČSOB mezi malými a středními podnikateli.

Aktuální hodnota indexu dosahuje optimistické úrovně +25,9 bodu. To je nejlepší výsledek za uplynulé tři roky, kdy ČSOB průzkum provádí. Historicky nejvyššího skóre dosáhla podle šetření i spokojenost podnikatelů s ekonomickou situací.

"Výsledky potvrzují výkonnost ekonomiky a ukazují na aktuální stabilitu podnikatelského prostředí v České republice. Žádné velké daňové novelizace, celkem předvídatelný kurz koruny, nízké úrokové sazby a rostoucí kupní síla domácností mají hlavní vliv na optimismus podnikatelů," uvádí Petr Manda, výkonný ředitel útvaru Firemního bankovnictví ČSOB.

Index očekávání firem

Průzkum Index očekávání firem probíhá mezi 500 středními a malými společnostmi napříč obory podnikání. Každý z dílčích indexů, který je rozdílem pozitivních a negativních očekávání firem, může nabývat hodnot od -100 do +100 bodů. Celkový index je pak průměrem dílčích indexů vývoje poptávky, investic a plánované úrovně podnikání.

Ekonomická situace je pro podnikatele stále motivující. Téměř dvě pětiny firem očekávají v prvním čtvrtletí roku 2016 zvýšení poptávky, necelá pětina si myslí opak. Dílčí index poptávky procházel po celý minulý rok určitou korekcí oproti dynamickému skoku ze začátku 2015.

"Podobný vývoj na konci roku jsme zaznamenali již v předchozích letech. Zda-li tento trend souvisí s obdobím Vánoc nebo jde o jinou příčinu, která neodpovídá optimismu ostatních dílčích indexů, to bude možné stanovit až v další vlně výzkumu," komentuje Manda.

Dílčí index plánovaných investic dosáhl za uplynulé období historického maxima, a to především díky nárůstu podílu firem, které chtějí investice zvyšovat. "V tomto období se již nejedná o odhady, podnikatelé disponují přesnými čísly. Jde tedy o srovnání celkových objemů investic za loňský i současný rok," dodává Martin Kupka, hlavní ekonom ČSOB.

Mezi pozitivní signály patří konstantní růst podílu podnikatelů spokojených s ekonomickou situací, a to o poměrně významných pět procentních bodů. Během tří let tak vzrostl podíl zástupců firem, kteří vidí současnou ekonomickou situaci pozitivně, o 27 procentních bodů na současných 61 procent.

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

V průběhu dosavadních výsledků se nejstabilněji vyvíjel dílčí index rozšíření podnikání, a to v rozmezí 16 až 19 procent. Poslední šetření však tvoří výjimku. "Celkově 22 procent firem má v plánu svůj byznys rozšiřovat, což potvrzuje současný optimistický trend v pohledu na vývoj současné ekonomiky a podnikání," říká Manda.

Více peněz pro více zaměstnanců

Celkem 43 procent firem očekává, že letos zvýší mzdu zaměstnancům. Ještě na přelomu let 2013 a 2014 to bylo jen 25 procent. Zvýšení mezd mohou nejčastěji očekávat zaměstnanci ve středních firmách s 50 a více pracovníky. Plánuje to zde více než polovina zaměstnavatelů, zhruba třetina plánuje zvýšení nad hranici inflace.

Mezi firmami se 4 až 50 zaměstnanci plánuje zvyšovat mzdy necelá polovina subjektů, nad hranici inflace pak podobně jako ve větších firmách necelá třetina.

Zvýšení počtu zaměstnanců pak očekává 31 procent společností. To je téměř dvakrát více než v období před dvěma lety.

Zdroj: ČSOB