K 31. lednu vyprší platnost loňských dálničních známek pro vozidla do hmotnosti 3,5 tuny, proto si nezapomeňte pořídit známku novou. Jestliže totiž budete jezdit po českých dálnicích bez platného kuponu, můžete dostat v blokovém řízení pokutu do výše 5000 korun a ve správním řízení až do výše 100 tisíc korun.

Cena za roční kupon, který platí už od 1. ledna 2016, činí stejně jako v loňském roce 1500 korun. Lze koupit také tříměsíční známku za 440 korun, popřípadě desetidenní za 310 korun. Novinkou pro letošní rok je tvar známek a výraznější barvy, aby je policisté při namátkových kontrolách jednodušeji rozpoznali.

Aktuální roční dálniční kupony budou mít nově tvar kruhu červené barvy, měsíční bude ve tvaru čtverce modré barvy a desetidenní ve tvaru trojúhelníku žluté barvy. Navíc přibudou ochranné prvky. Ministerstvo tak zareagovalo na loňské únorové objevení několika set padělků na Plzeňsku.

Pravidla výměn kuponů

Výměnu kuponů lze provést z těchto důvodů:

  • poškození čelního skla
  • chybné manipulace s kuponem (chyba při vyplňování SPZ, poškození kuponu před vylepením apod.)
  • změny převozní značky motorového vozidla na registrační značku.

Výměna vadného kuponu:

Výměna vadných kuponů se provádí bezplatně u kuponů s libovolnou dobou platnosti a bez vyplnění žádosti.

Vadný kupon je takový:

  • který nelze odlepit od nosného podkladového papíru;
  • u něhož došlo k částečnému nebo úplnému roztržení podkladového papíru a ten zůstal v kontaktu se sejmutou folií
  • u něhož při snímání došlo k porušení celistvosti kuponu vlivem vysoké přilnavosti lepidla k podkladovému papíru.

V případě uvedených vad kuponu je možné tyto vady reklamovat přímo u prodejce, u kterého byl kupon zakoupen, nebo na všech poštách.

Výměna vadných kuponů se na poštách provádí na základě předložení obou dílů kuponu.

V případě odcizení motorového vozidla, při změně registrační značky a v případě ztráty druhého dílu kuponu se výměna neprovádí. Výměna kuponu se neprovádí ani v případě totální škody a v případě prodeje motorového vozidla.

Žádost na výměnu kuponu v PDF.

Známky koupíte na všech místech označených speciální nálepkou, tedy v podstatě na všech benzínových pumpách, pobočkách České pošty či na pobočkách Cash Pointu. Seznam prodejních míst pravidelně aktualizuje Státní fond dopravní infrastruktury (jejich seznam naleznete ZDE).

Jaké má řidič povinnosti?

Dálniční kupon se skládá ze dvou částí. Základní větší část známky je potřeba nalepit na vnitřní stranu předního skla do pravého dolního okraje, tedy z našeho pohledu na místě spolujezdce. Řidiči musí být co nejméně omezen výhled z vozidla a zároveň musí být kupon dobře viditelný z vnější strany vozidla.

Druhý díl kuponu si řidič ponechává pro sebe pro případ kontroly Policií ČR nebo orgány Celní správy. Oba díly musí mít vyplněnou registrační značku shodnou s vozidlem, jinak je známka neplatná.

Kupon je nepřenosný a po nalepení jej nelze znovu použít pro jiné vozidlo. Jakmile jeho platnost vyprší, musíte ho odstranit z čelního skla. Při změně registrační značky motorového vozidla zůstává kupon nadále v platnosti.

V některých případech můžete požádat o výměnu dálniční známky. Bližší informace si můžete přečíst v boxu napravo.

Kde dálniční známky platí?

Od Nového roku zrušil stát kategorii rychlostních silnic, z většiny těchto komunikací se staly dálnice. Papírově se tak tuzemská dálniční síť rozrostla o 450 kilometrů. Na zpoplatnění to ale nebude mít velký vliv. Ba naopak.

Oproti roku 2015 ubylo na českých dálnicích 85,5 kilometru zpoplatněných úseků. Jedná se hlavně o úseky v okolí měst, kde na ně řidiči krátce najeli a pak zase sjeli. Příkladem je úsek dálnice D1 Kývalka - Brno, D1 Brno - Holubice nebo R6 Jesenice - Cheb sever.

Úseky zpoplatněné pozemní komunikace, které jsou označeny značkou "Dálnice" doplněnou dodatkovou tabulkou "Bez poplatku" nebo tabulkou "Bez časového poplatku a mýtného" lze užít vozidlem bez nalepeného kuponu.

Přehled zpoplatněných úseků od roku 2016 naleznete na obrázku níže.

Zdroj: SFDI

Kolik zaplatíte na dálnicích v zahraničí?

Dobrou zprávou je, že Německo nezačne v roce 2016 vybírat poplatky od řidičů osobních aut za užívání dálnic, jak původně plánovalo. Zatím ani není jasné, kdy by zpoplatnění mělo začít platit. Stejně tak jako doposud proto můžete jezdit po německých dálnicích zadarmo.

Známky je například nutné mít na Slovensku (roční známka stojí 50 eur, desetidenní 10 a měsíční 14 eur), v Rakousku (roční stojí 85,70 eura, dvouměsíční přijde na 25,70 eura a 10 denní stojí 8,80 eura), ve Švýcarsku (k dispozici jen roční za 40 švýcarských franků) nebo v Bulharsku (roční stojí 34 eur, měsíční 13 eur a 7 denní 5 eur).

Další státy jako třeba Polsko, Chorvatsko, Itálie, Francie a třeba i Španělsko vybírají mýtné za projeté úseky.