29. dubna byl slavnostně zahájen 4. ročník soutěže Equa bank Rodinná firma roku v pražském hotelu Jalta. Ocenění se uděluje malému a střednímu podniku s rodinnou tradicí. Pro tento rok došlo ke změně pravidel - zvýšila se maximální přípustná výše obratu a naopak se snížil povinný počet let existence. Šanci vyhrát tak dostane výrazně více firem. 

Zapojit se mohou všechny společnosti, které splňují šest základních podmínek:

  • obrat do 50 milionů eur,
  • působí na trhu alespoň 5 let,
  • jejich počet zaměstnanců nepřesahuje počet 250,
  • je to rodinná firma z pohledu vlastnické struktury,
  • je v ní zapojeno dva a více rodinných příslušníků do podnikání,
  • jde o firmu bez delikventní úvěrové historie

Vítěze soutěže vybírá odborná porota na základě souboru ekonomických, ale i neekonomických kritérií, jako je například růst obratu v posledních pěti letech, příspěvek k zaměstnanosti v regionu (počet zaměstnanců), počet generací vlastníka zapojených do podnikání, politika sociální odpovědnosti a podobně. Od loňského roku si nově vítěze vybírá také veřejnost, a to v kategorii Cena veřejnosti. 

Soutěž pořádá Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), generálním partnerem je Equa bank. Partnery soutěže jsou LeasePlan Česká republika, nově Deloitte Advisory a Nadační fond pro zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP).

"Jedním z cílů soutěže je zlepšit pohled veřejnosti na rodinné firmy. Proto jsme loni nově uvedli i Cenu veřejnosti a letos v ní budeme určitě pokračovat. Rovněž jsme letos vylepšili kritéria přihlášení. Nově se do soutěže mohou přihlásit firmy s historií pouze 5 let na trhu a s obratem až do 50 milionů euro. Tímto krokem chceme dát šanci i mladším firmám nebo naopak i těm starším, zavedenějším, s vyšším obratem. Reagujeme tak na požadavky firem, které se objevily v loňském roce,“ uvádí David Řehoř, ředitel rozvoje obchodu firemního bankovnictví Equa bank.

Loňským celkovým vítězem a zároveň vítězem Ceny veřejnosti se stala firma LIKO-S, která se zabývá výrobou montovaných hal a konstrukcí.  "Ocenění odborné i laické veřejnosti nás velmi potěšila. Zvláště pak cenu veřejnosti vnímáme jako odměnu za nasazení při budování a šíření dobrého jména firmy. Rodinné podnikání má v České republice svoje místo a určitě si zaslouží pozornost. Proto jsem rád, že existuje ocenění, které rodinné podnikání podporuje a pomáhá mu," komentuje ocenění Libor Musil, spolumajitel firmy LIKO-S a držitel titulu Equa bank Rodinná firma roku 2014. 

Stejně jako v loňském roce je partnerem soutěže společnost LeasePlan. "Většina rodinných firem reprezentuje skupiny podniků, které svou velikostí odpovídají zhruba polovině naší klientely. Už neplatí, že operativní leasing aut, na který se specializujeme, je doménou velkých společností. Jsme rádi, že prostřednictvím soutěže můžeme operativní leasing představit i těm podnikatelům, pro které je stále ještě neznámou," říká Jakub Kostrba, Segment Manager SME LeasePlan. 

Dalším nováčkem mezi partnery je i Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP). "Řada firem z chráněného trhu práce vzniká právě na rodinných základech. Ať již je motivem to, že nejbližší příbuzní chtějí pomoci osobě se zdravotním postižením s návratem do ‚běžného života‘, nebo že si sám člověk s handicapem založí firmu, začne podnikat, aby na sobě vyzkoušel, co zvládne, v čem obstojí," popisuje Hana Potměšilová, ředitelka NFOZP. Mezi tyto rodinné zaměstnavatele, kteří začínali čistě v rodinném kruhu, patří nyní i subjekty, které mají i dvě stě, tři sta zaměstnanců se zdravotním postižením.

Harmonogram soutěže:

29. dubna  

Zahájení dalšího ročníku EBRFR

1. května - 30. září    

Přihlašování firem do soutěže

1. října - 9. října            

Výběr vítězů odbornou porotou a výběr 10 firem pro hlasování veřejnosti

15. října – 31. října

Hlasování veřejnosti

3. listopadu

Den podnikatelů ČR - slavnostní vyhlášení vítězů EBRFR 2015 a Ceny veřejnosti