Týden na podporu podnikání se v listopadu vrátil do České republiky a 150 dalších zemí celého světa. Do letošního tuzemského ročníku se zapojilo 33 partnerů a bylo uspořádáno na 86 událostí. Jednou z jich byla i volba deseti nejnadějnějších českých mladých firem. 

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Ta se odehrála během slavnostní večeře ve Ville Richter. Nejzajímavější projekty vybrala při pitchingu ze stovky nominovaných odborná česko-německá porota. Nejnadějnější společností letošního roku se stal projekt Liftago. Jeho tvůrci vyvinuli mobilní aplikaci, která zájemcům dokáže zobrazit na základě lokace pomocí GPS seznam taxikářů, kteří jsou právě v okolí. Přes tuto aplikaci je možné si taxikáře i objednat, sledovat jeho polohu, ohodnotit ho a zaplatit za cestu bezhotovostně. 

Top 10 start-upů

1. Liftago (www.liftago.com) 


2. Investiční aukce (www.investaukce.cz)

 
3. Contiqua (www.contiqua.co) 


4. AtomTrace (www.atomtrace.com) 


5. PhoneX (www.phone-x.net) 


6. RoboDrone (www.robodrone.com) 


7. Jobote (www.jobote.com) 


8. Gravelli (www.gravelli.com) 


9. Sewio (www.sewio.net) 


10. Advamat (www.advamat.cz) 

Najdi si svého taxikáře

Liftago Taxi získalo i několik cen v rámci Křišťálové lupy, není tedy překvapivé, že bylo od začátku favoritem soutěže. "Liftago řeší problém na obrovském trhu a firma sama vykazuje velkou dynamiku," zdůvodnila volbu poroty předsedkyně nadačního fondu Start It Up! Martina Jakl. 

Druhé místo obsadila firma Investiční aukce. Ta nabízí alternativu k tradičnímu modelu bankovního financování - faktoringu - a napomáhá malým a středním podnikům, které se nechtějí, nebo nemohou financovat bankovními produkty. Jedná se o portál k dražení pohledávek, v podstatě takový 'pohledávkový eBay'. Startup založili Adam Šoukal, který dva roky pracoval v Londýně pro banku Santander, a Tomáš Slobodník.

Pomyslnou bronzovou medaili získala společnost Contiqua, která se zabývá výrobou designových věcí z odpadních materiálů vznikajících při průmyslové výrobě. Mezi jejími produkty najdeme interiérové osvětlení, módní doplňky i šperky, u kterých by vás jejich původ rozhodně nenapadl.

Drony i šifrování

Na čtvrté místo byl vybrán startup AtomTrace, který založili vědci z CEITEC Vysokého učení technického. Společnost nabízí přístroj, který slouží pro dálkovou prvkovou analýzu vzorků. V praxi ho tedy zaměříte třeba na most a on vám dokáže prostřednictvím laserového paprsku provést jeho materiálový rozbor. 

Pátou pozici obsadila firma PhoneX. Její zakladatel Petr Beneš se rozhodl po vlastních nemilých zkušenostech vytvořit aplikaci, díky které lze šifrovaně volat i posílat textové zprávy. Šestá příčka patří společnosti RoboDrone budující vlastní drony, se kterými se snaží proniknout do civilního sektoru. Jejich zařízení firmy využívají například pro různá pozorování, technickou kontrolu budov a objektů, přepravu. Porotu zaujal i projekt Jobote, pod kterým se skrývá on-line nástroj pro personalistiku na sociálních sítích. 

Osmé místo patří společnosti Gravelli, která v pražských Holešovicích vytváří nábytek či šperky z betonu. Firma Sewio dobyla devátou příčku. Porotu zaujala se svými bezdrátovými technologiemi, pomocí kterých vyvíjí systémy pro přesnou lokalizaci a sledování pohybu objektů uvnitř budov. Desítku nejlepších startupů uzavírá Advamat, což je spin-off (inovativní firma založená studenty, profesory, absolventy z univerzity) ČVUT v Praze. Firma se zabývá výzkumem a vývojem tenkých pokročilých materiálů.