Gemmoterapie

Gemmoterapie využívá sílu pupenů, v nich je soustředěna největší síla, genetický potenciál rostliny, tedy nejvyšší koncentrace účinných látek.

Opět krásný příklad, že v každém věku se můžete dát do podnikání, zvlášť pokud vás k tomu okolnosti přivedou. Jarmila Podhorná se dá označit v podnikání za naprostý fenomén. Začala totiž svoji podnikatelskou činnost až v důchodovém věku. Profesí učitelka přírodopisu základní školy se rozhodla začít pěstovat byliny a vyrábět z nich tinktury, masti a oleje a hlavně rozvíjet dosud u nás neznámou oblast gemmoterapii.  

Osudové setkání

Svojí profesí k tomu měla blízko, ale jedním z rozhodujících momentů byla předčasná smrt jejího manžela. Byla a je přesvědčená, že k délce života může významně přispět sama příroda a produkty z ní. Velmi motivující pro ni byla i osobní setkání s našimi nejznámějšími bylinkáři Josefem Zentrichem a Jiřím Jančou, kdy z debat vyplynulo, že velmi prospěšné by bylo vyrábět i u nás gemmoterapeutika kvalitnější než ta z dovozu.  

„Byla to pro mě výzva. Proto jsem se zaměřila zejména na výrobu gemmoterapeutik a sledování jejich vlivu na lidský organismus,“ říká Jarmila Podhorná, která založila firmu Naděje. Název symbolizuje, že příroda má naději i všichni, co věří v její silu.

Jak to tedy přesně bylo? V prvopočátku založila zahradu léčivek, nejprve jen těch českých, a v jedné místnosti svého domku, zřídila něco mezi laboratoří a výrobnou.  Vzala si svůj první několika miliónový úvěr, který už má splacený. Pomocí druhého úvěru, který už je také téměř před splacením, dokončila multifunkční centrum v Brodku u Konice. Je pyšná na to, že vytvořila pracovní místa v oblasti, kde je práce nedostatek.

Na okraji vesnice vyrostlo multifunkční centrum, které zahrnuje nejen laboratoře, výrobnu, prodejnu ale i přednáškový sál, ordinace alternativní diagnostiky a rehabilitace. Zanícená majitelka pěstuje asi sedmdesát druhů léčivých rostlin na ploše 1500 metrů čtverečních. Přičemž z bylin východních národů je třetina zahrady. Mezi ty exotické patří například dangšen, kozinec, kotvičník a šišák bajkalský.

Semináře o bylinách – zlepšují vztah k přírodě

Jarmila Podhorná

Narozená 9. června 1943 vystudovala Přírodovědeckou fakultu Olomouc, Pedagogickou fakultu Olomouc – přírodopis – chemie – práce na pozemcích. Podniká společně se svou rodinou, má tři děti,  vnoučata, zaměstnává 22 lidí. Stala se průkopnicí gemmoterapie, jako první začala vyrábět gemmoteraupetika

Mezi její záliby patří přírodní formy léčení, zahrada, byliny. Aktivně podporuje iniciativu www.nedejmesiprirodu.cz. Nejvíc úspěchů sklízí s kúrou na následky boreliózy.

V poslední době se podnikatelka nejvíc věnuje směsím, které by mohly být účinné vůči parazitům či nepříjemným bakteriím a virům, jako jsou například chlamydie.

V letošním roce získala ocenění „Marketér roku 2013“ za inovativní přístupy v oblasti rozvoje trhu produktů pro bylinnou léčbu

 

Magistra Podhorná si byla a je vědoma toho, že osvěta a prevence jsou nejdůležitějším faktorem, jak předcházet zdravotním problémům. Proto se od samého počátku intenzivně věnuje přednáškové činnosti o účincích bylin na organismus, ročně realizuje až sto přednášek. Stále hledá nové cesty a vylepšení. Na svém bylinkovém ranči zavedla i výukové kurzy o bylinách, zároveň pořádá v sezóně i exkurze na svou zahradu.

I ona sama se neustále vzdělává a doplňuje své vědomosti. Spolupracuje se Zemědělskou fakultou v Brně, Přírodovědeckou fakultou v Olomouci. O prevenci přírodními prostředky seznamuje lékaře na kongresech. V minulém roce dokonce přednášela na celosvětovém kongrese na Jaltě. A rozhodně to není komplexní výčet činností, která tato čiperná žena zvládá.

„Hodně mě nabíjí zpětná vazba, když vím, že lidem pomáhám a vracím jim zdraví. Nejvíc pyšná jsem na tinkturu z pupenů topolu, pomáhá tělu bojovat s borelií, ale zůstávají následky na játrech, pohybovém aparátu či nervové soustavě. Ostatní gemmoterapeutika pomáhají následky likvidovat – jalovec je dobrý na játra (proti únavě), olše, borovice na pohybový aparát, bělotrn na nervovou soustavu,“ říká bylinkářka. Kladné výsledky potvrzuje řada lidí, kteří s touto nemocí bojovali.

Pupenová zahrada

Ve své činnosti neustává, teď je jejím velkým plánem založení „pupenové“ zahrady, ve které plánuje zasazení stromů i těch, které nejsou v Čechách běžné. Na jednom místě návštěvníci uvidí např. bez černý, borovici, břízu, buk, aralku mandžuskou, habr, černý jeřáb, olši, lísku a mnohé další. Na této jedinečné zahradě spolupracuje s profesorem Pavlem Valíčkem a inženýrem Josefem Dostálem bývalým ředitelem Průhonického parku.

Jestliže se zahrada dokončí podle plánu, bude jedinečná nejen v Čechách, ale na celém světě. Když se jí zeptáte, na jaké překážky v podnikání nejvíc naráží, odpoví: „Mrzí mě vliv protekce u dotací a úvěrů. Ale nakonec člověk, když chce, všechno zvládne. Nesmíme si být sami sobě překážkou.“ Potom je podle ní důležité vychovat si svůj personál, podle svých představ, a to samozřejmě není lehké.

Ocenění a rozvoj

Postupně do byznysu zapojila i část své rodiny. Jarmila Podhorná za svou činnost získala řadu ocenění, v roce 2010 obsadila 1. místo živnostníka roku Olomouckého kraje a 2. místo živnostníka roku v ČR.  V tomto roce byla marketingovou společností vyhodnocena za svou  činnost jako marketér roku 2013 cenou ''Malý delfín'', za inovativní přístupy v oblasti rozvoje trhu produktů pro bylinnou léčbu.

Firma Naděje neustále svoji podnikatelskou činnost rozšiřuje. Nově vzala do své distribuce některé přípravky, o jejichž mimořádných vlastnostech je přesvědčena  - Viprosal, Befungin, Mumio, Matuzalém. Poslední jmenovaný získal ocenění jako nejlepší ve své kategorii, protože obsahuje molekulu života, posiluje organismus zejména v případě těžké nemoci.