Dostat se na listinu tzv. nespolehlivých plátců bude od 1. října letošního roku ještě snazší. Finanční správa zavádí přísnější podmínky. Stát tak chce více zamezit daňovým únikům a podvodům s daní z přidané hodnoty.

Za nespolehlivého plátce bude oproti stávajícím pravidlům označen i ten plátce DPH, který je účelově nekontaktní, opakovaně neplní lhůty pro povinná podání, dluží státu na DPH více než půl milionu korun déle než tři měsíce a správce daně mu musel opakovaně stanovit daň podle pomůcek.

Od 1. ledna příštího roku k tomu přibude ještě další zpřísnění, které postihne zejména společnosti sídlící na virtuálních adresách. 

„Snažíme se tímto opatřením postihnout zejména ty plátce, kteří závažně a opakovaně porušují své povinnosti na DPH, dlouhodobě parazitují na systému, daň neodvedou, ale přitom ji chtějí neoprávněně ze státní kasy odčerpat. Oproti poctivým podnikatelům tak získávají značnou konkurenční cenovou výhodu, čímž deformují zdravé tržní prostředí,“ uvedl Jiří Žežulka, zástupce generálního ředitele Generálního finančního ředitelství.

Institut nespolehlivého plátce podle tiskové mluvčí Generálního finančního ředitelství Petry Petlachové v žádném případě nepostihuje „běžné“ plátce, kteří se dopustili neúmyslného pochybení a nestihli ho včas napravit, ale jinak plní své základní daňové povinnosti řádně.