V Hradci Králové odstartovala soutěž Firma a Živnostník roku. V královehradeckém regionu mezi živnostníky zvítězila Radka Luňáková se svou výrobou bezlepkových makronek pod značkou Malý princ. Vítěznou firmou se stal rodinný podnik H V H, který na zakázku vyrábí bronzové sochy a pamětní desky.

Cukrářka Luňáková porotu zaujala svým příběhem. Ten začal před třemi lety v momentě, kdy jejímu synovi lékaři diagnostikovali autismus středního stupně. Luňáková tehdy opustila svoji pozici v administrativě, aby se mohla věnovat náročné péči o syna. Aby se z počátečního šoku vzpamatovala, začala podle francouzského receptu péct makronky.

"Paříž mě celý život fascinovala, našla jsem recept na tradiční bezlepkové makrony a ony se krásně vydařily," vypráví mladá podnikatelka, která nejprve pekla jen pro rodinu a své přátele, postupně ale o její zboží začaly jevit zájem i kavárny v okolí. Dnes dodává do 30 podniků, ačkoliv žádný z nich sama nemusela oslovovat.

Na makronkách z její dílny si pochutnávají lidé nejen v regionu, ale i v Praze nebo na Moravě. Zboží vyrábí pod značkou Malý princ. "Můj syn je malý blonďatý badatel, který žije ve vlastním vesmíru a nerozumí lidským emocím. Místo toho nás učí novým hodnotám. Nebýt jeho, nikdy bych svůj cukrářský talent neobjevila," říká Luňáková.

V počátcích svého podnikání se vypravila do Paříže, kde absolvovala kurz pečení makronek. Do Francie se zanedlouho znovu chystá, tentokrát má v plánu načerpat novou inspiraci na netradiční příchutě pečiva. Podnikatelka také plánuje zaměstnat ve své dílně první pomocnici.

Na druhém místě skončil Pavel Hajn, který vyrábí koženou galanterii. Jeho rodina se zpracováváním kůže zabývá již více než 100 let. Sám po sametové revoluci začínal jen s třicet let starým šlapacím strojem. Bronz získala pro svůj entuziasmus a nadšení pro práci Michaela Šimková nabízející soukromou výuku školních předmětů a cizích jazyků. Kromě výuky připravuje studenty na maturitu a na přijímací zkoušky na vysoké školy.

Bronzové sochy míří z Podkrkonoší do celého světa

Firma H V H, která v regionálním kole zvítězila v konkurenci dalších devíti soutěžících, se od roku 1990 zabývá odléváním soch a pamětních desek do bronzu. Uměleckou slévárnu založila rodina Horákových, v tradici bude pokračovat také další generace. "Bronzová díla z naší slévárny můžete potkat po celém světě a v každém větším městě v Česku," říká Pavel Horák. Z jeho dílny pochází například památník obětem komunismu na Petříně autora Olbrama Zoubka. Firma dodává sochy také do Mexika, Spojených států, Arménie, Francie a dalších zemí.

"Oceňuji to, že se letošní krajský vítěz věnuje tradičnímu oboru a že má firma celosvětový přesah a zahraniční klientelu. Fandím rodinným firmám, kde se předává tradice a odkaz dalším generacím," dodal člen poroty Petr Peroutka ze společnosti Vodafone.

Stříbrnou pozici obsadila společnost Lumco z České Skalice, která se věnuje výrobě čalouněných sedacích souprav. Třetí byla jičínská firma Penda, která provozuje internetový obchod Tisknulevne.cz a síť 50 prodejen tiskáren a kopírek.

Vodafone Firma roku 2017 Královéhradeckého kraje:
1. H V H spol. s r.o. – odlévání uměleckých děl (Horní Kalná)
2. Lumco spol. s r.o. – výrobce kvalitních českých sedacích souprav (Česká Skalice)
3. Penda s.r.o. – provozovatel obchodu TisknuLevne.cz (Jičín)
Česká spořitelna Živnostník roku 2017 Královéhradeckého kraje
1.
Radka Luňáková – výroba bezlepkových makronek (Černilov)
2. Pavel Hajn – výroba kožené galanterie (Borohrádek)
3.
Michaela Šimková – soukromá výuka školních předmětů a cizích předmětů (Hradec
Králové)
Vodafone Odpovědná firma roku 2017 Královéhradeckého kraje:
Technistone,a.s. – výrobce technického kamene ve formě desek