Advokátka Jiřina Procházková ze společnosti Am­bruz & Dark Deloitte Legal radí podnikatelům, jak se vyhnout riziku zapojení do řetězového podvodu s daní z přidané hodnoty. "Zájem o rady roste, jak se zvětšuje registr nespolehlivých plátců a snaha státu je odhalovat," říká Procházková.

HN: Není v rozporu s principy právního státu, že člověk, který nic neprovedl, neměl záměr okrást stát a chtěl jen uzavřít dobrý obchod, se najednou může stát spoluviníkem?

Základní princip odpovědnosti za nevědomé zatažení do podvodu na DPH vychází z evropského práva, ale je důležité říct, že to je výjimka z pravidla. Jsou tu zjevné případy, kdy podnikatel ignoruje zkušenosti, které nemají jiné vysvětlení než to, že řetězec je podvodný. Když někdo například dlouho obchoduje s kancelářskými potřebami a najednou vás osloví s jednorázovou nabídkou oceli, mělo by to být podezřelé. Logicky bych se ptala, odkud zboží pochází. Pokud budete tyto věci ignorovat, umožňujete také podvody a stáváte se za ně spoluodpovědnými.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se