Důvěra v českou ekonomiku v březnu opět klesla. Meziměsíčně se souhrnný indikátor důvěry snížil o 1,4 bodu na 96,6 bodu. Očekávání se zhoršilo mezi podnikateli, když kleslo o 1,8 bodu na 94,1 bodu. Naopak u spotřebitelů důvěra o půl bodu vzrostla a dosáhla 108,7 bodu. Rovněž meziročně je celková důvěra v hospodářství a u podnikatelů nižší a u spotřebitelů vyšší. Vyplývá to z pátečních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Z průzkumu ČSÚ mezi spotřebiteli vyplývá, že se jejich obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace pro období příštích 12 měsíců téměř nezměnily. Obavy spotřebitelů z vlastní finanční situace se mírně snížily a úmysl spořit se proti minulému měsíci nezměnil. "Obavy respondentů ze zvýšení nezaměstnanosti byly dle březnového průzkumu o něco nižší," uvedl ČSÚ. Obavy ze zvyšování cen se po mírném růstu v minulém měsíci téměř nezměnily.

Za silným optimismem mezi spotřebiteli stojí podle ekonoma skupiny Roklen Michala Šoltése především dobrá kondice trhu práce. "Na začátku roku vzrostl podíl ekonomicky aktivních lidí na historické maximum. Znamená to, že z příznivých podmínek na trhu práce profituje větší množství lidí než kdy dříve," poznamenal.

V průmyslu se důvěra snížila o 2,5 bodu na 94 bodů. V březnu klesla již počtvrté v řadě, a to zejména vlivem zhoršených očekávání podnikatelů. Zástupci průmyslových podniků zhodnotili současnou celkovou ekonomickou situaci oproti minulému měsíci jako téměř neměnnou. Podobně jako v únoru zůstalo hodnocení současné celkové i zahraniční poptávky meziměsíčně na stejné úrovni. Zásoby hotových výrobků se mírně zvýšily. "Podle výsledků posledního konjunkturálního průzkumu očekávají respondenti v příštích třech měsících snížení tempa růstu výrobní činnosti a také zaměstnanosti," uvedli statistici. Podobná jsou podle nich i aktuální očekávání vývoje ekonomické situace průmyslových podniků pro období příštích tří i šesti měsíců.

Ve stavebnictví se celková důvěra snížila o 1,6 bodu na 78,1 bodu. V obchodu indikátor důvěry vzrostl o 0,6 bodu na 104,6 bodu a podle Šoltése dosáhl nejvyšších hodnot od května 2008. "Tento výsledek nenaznačuje, že by obchodníci měli obavy z druhé vlny EET, která odstartovala začátkem března a zavádí povinnost použití EET právě pro sektor obchodu," míní ekonom. Ve službách byl v březnu indikátor důvěry nižší o 1,4 bodu a činil 94,6 bodu.