Finanční správa vydala autentizační údaje k elektronické evidenci tržeb zhruba 4600 podnikatelům. Vyplývá to z dat, které poskytla Finanční správa. Evidence tržeb bude spuštěna od 1. prosince pro pro hotely a restaurace a měla by se podle správy týkat zhruba 50 tisíc podnikatelů. Registrační údaje přiděluje Finanční správa od 1. září.

Podnikatelé mohou požádat o údaje dvěma způsoby, a to buď elektronicky, prostřednictvím Daňového portálu s využitím přihlašovacích údajů do datové schránky, nebo osobně na kterémkoliv územním pracovišti finančního úřadu.

Autentizací získá podnikatel přihlašovací údaje (uživatelské jméno a heslo) na daňový portál, kde je mu umožněna správa certifikátů a údajů pro správu evidence tržeb. O údaje musí podnikatel požádat před přijetím první evidované tržby.

%insert_attachment[59500830] priloha.html% 

Od září finanční úřady také za poplatek tisíc korun vydávají závazné rozhodnutí, zda daná tržba podléhá EET. Finanční správa dosud obdržela 46 žádostí o závazná posouzení. "Žádosti nám posílají především veřejně prospěšní poplatníci a podnikatelé v ubytovacích a stravovacích službách a týkají se většinou otázky, zda jejich tržby podléhají evidenci ve smyslu zákona o evidenci tržeb," uvedla mluvčí Finanční správy Petra Petlachová.

Od září rovněž úřady přijímají žádosti o možnost vést evidence v tzv. zjednodušeném režimu off-line. Těch zatím správa eviduje za celou ČR 22.

Ministerstvo financí zveřejnilo metodické pokyny pro podnikatele, kterých se bude týkat evidence tržeb, na počátku září. Materiál například upřesňuje, které transakce budou podléhat evidenci tržeb, postupy k získání autentizačních údajů či možné sankce.

Od března příštího roku budou muset evidovat tržby maloobchodní a velkoobchodní firmy. Od 16. měsíce od účinnosti mají být evidovány všechny tržby kromě tržeb řemeslníků, které se pod zákon dostanou od 18. měsíce. Vláda bude moci nařízením stanovit, že některé tržby nebudou od nabytí účinnosti zákona dočasně evidovanými tržbami.

Tržby z doplňkové činnosti bude moci podnikatel evidovat až společně s příjmy z hlavní činnosti. Půjde například o kadeřnice, které jako doplněk prodávají šampony. Spropitné, které je příjmem zaměstnance, nepodléhá EET, eviduje se jen spropitné, jež náleží provozovateli hostinského zařízení. Neziskové organizace jsou z EET vyloučeny, stejně jako například školní jídelny, které jsou provozovány příspěvkovou organizací.

Vláda si od zavedení EET slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření ostře kritizuje a tvrdí, že EET zlikviduje mnoho drobných živnostníků.