Kdo se na jaře příštího roku rozhodne založit si třeba v pondělí společnost s ručením omezeným, bude již koncem týdne mít svou firmu. Nově totiž bude možné „eseróčko“ zřídit během tří dnů, a navíc podstatně levněji než dosud – náklady by měly být pod třemi tisíci korun.

„Vytvoříme jakési vzorové zakladatelské dokumenty a v případě, že je zakladatelé použijí, budou mít zjednodušený, zlevněný a zrychlený režim,“ vysvětluje náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán.

Česko tím splní závazek, který dalo Evropské unii v souvislosti s vyjednáváním o dotacích na příštích sedm let.

V praxi bude vše fungovat tak, že budoucí podnikatel přijde k notáři, řekne mu, že chce založit společnost podle vzorových dokumentů, a on doplní jména, velikosti vkladů a další údaje. „A rovnou to sám zapíše do rejstříku, za to se zaplatí tři tisíce korun, a tím firma vznikne,“ dodává Pelikán.

Dosud se přitom platí čtyřikrát tolik a čas potřebný na založení společnosti se počítá v týdnech. Podle OECD je to v České republice 19,5 dne, přičemž průměr členských zemí organizace je jedenáct dní.

Novinka nebude vhodná nebo použitelná pro všechny. „Bude to hlavně pro malé firmy, které mají jednoduchou strukturu společníků a nepotřebují žádná složitá ujednání,“ říká předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček s tím, že je to „jednoznačně krok správným směrem“.

Velkým přínosem je podle něj také snížení poplatku. „I když to samozřejmě není obnos, který rozhodne o přežití, či nepřežití, je to příjemné, zejména při startu byznysu,“ míní Havlíček. Navíc nový občanský zákoník od letoška umožňuje založení společnosti s ručením omezeným se základním vkladem ve výši jedné koruny.

Poplatek a složitá administrativa zatím odrazují mnoho lidí, kteří o začátku podnikání uvažují, ale například také živnostníky, pro něž by třeba bylo výhodnější založit si firmu.

„Spousta lidí podniká jako živnostníci a pro řadu z nich by bylo logické, když jim to funguje, aby se z nich stala společnost s ručením omezeným, aby to zformalizovali. Ale řada z nich to prostě neudělá, protože je to zbytečně komplikované. A pak raději nenajmou zaměstnance, raději si to budou dělat sami,“ říká ekonom a státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Podle Prouzy na zrychlení a zjednodušení zakládání firem tlačí také Evropská unie. „Pokud je někdo natolik odvážný, že chce začít podnikat, je třeba udělat všechno pro to, aby to mohl začít dělat rychle a aby ho ten stát – a teď je jedno, jestli Česko, Španělsko nebo Portugalsko – neotrávil hned na začátku. Člověk když začíná, tak to, čemu se chce věnovat ze všeho nejméně, je přece papírování.“

Česko se ke zrychlení a zjednodušení zavázalo při vyjednávání o podmínkách čerpání šesti set miliard korun eurodotací v novém sedmiletém období – 2014–2020. Jen v Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost bude připraveno zhruba 120 miliard korun, které bude možné využít mimo jiné právě na podporu nových podnikatelských záměrů.

Brusel na zjednodušení byrokracie tlačí i proto, že nechce dávat peníze na podporu nového podnikání členské zemi, ve které je nastartování byznysu komplikované a časově náročné.

Jen první krok

Přesný termín ještě není jasný. Podle náměstka Pelikána nyní nejvíce záleží na tom, jak rychle se podaří upravit software, který obsluhuje obchodní rejstřík, tak, aby do něj mohli notáři zapisovat firmy. „Věříme, že do konce roku bychom to mohli zvládnout a spustit bychom to mohli nejpozději na jaře příštího roku. Možná i dřív, ale to nechci slibovat,“ říká Pelikán s tím, že s největší pravděpodobností nebude potřeba měnit zákony.

Pokud se novinka ujme, je možné, že se ještě nějakým způsobem rozšíří. „Faktem je, že při založení firmy můžete mít nějaké další povinnosti, například založit účet v bance nebo si vyřídit živnostenské oprávnění. To v této fázi nemůžeme zrušit nebo změnit. Ale budeme dál přemýšlet, co bychom ještě mohli udělat, abychom to všechno zjednodušili,“ tvrdí Robert Pelikán.

I přesto však od jara příštího roku Česká republika poněkud napraví své postavení mezi ostatními zeměmi – v žebříčcích, které sestavuje Světová banka, se při hodnocení rychlosti a složitosti zakládání firem umisťuje na spodních příčkách.

Zatímco například na Novém Zélandu může člověk založit firmu za jedno odpoledne u počítače, v Česku se zatím vznik společnosti neobejde bez asi dvacetidenní procedury. Z evropských zemí lze nejrychleji založit podnik v Makedonii – stačí na to dva dny. A například Slovinci za asi týdenní proces nemusejí nic platit.