Šéf německého Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Jörg Ziercke vyzval banky, aby nevydávaly platební karty s magnetickými proužky. Z těch zloději snáze získávají citlivé informace o klientech, které pak zneužívají.

Ziercke tak reaguje na statistiku vydanou jeho úřadem, podle níž se v první polovině roku 2010 množství krádeží dat z kreditních karet přiblížilo úrovni za celý předloňský rok. Tehdy bylo registrováno přes dva tisíce případů skimmingu, tedy kopírování dat z magnetických proužků na kreditních kartách.

V Česku skimming tak častý není. "Ročně řešíme několik desítek případů," říká Vendula Voláková z tiskového odboru České spořitelny. Komerční banka a ČSOB zaregistrovaly pouze pár napadení.

Přechod na čipy

Přejít výhradně k čipové technologii je obtížnější. Většina karet je v Německu hybridních, obsahují tedy čip i magnetický proužek. Banky tak minimalizují nebezpečí, že by měli jejich klienti problém zaplatit nebo si vybrat peníze v zahraničí. To by se jim nemuselo podařit hlavně v zemích mimo Evropskou unii, například v USA.

Zatímco všechny karty Deutsche Bank už čip mají, PostBank jej bude muset některým kartám dodat. "Uděláme to do dubna," slibuje Iris Laduch-Reicheltová z PostBank. Analytici banky věří v přechod na výlučně čipový systém, chvíli to ale podle nich ještě potrvá.

Možným řešením je podle BKA zablokování magnetického proužku, který si klient nechá odblokovat na dobu pobytu v zahraničí. Společnost Visa prosazuje v Evropě systém V PAY karet. "V PAY karta má pro eurozónu pouze čip a PIN. Pro cestu například do USA ale bude potřeba mít kartu hybridní," informuje Miloslav Kozler, zástupce Visa Europe pro ČR. To by se však podle něho týkalo jen pěti procent uživatelů.

Co je skimming?

Termínem „skimming“ označují kriminalisté způsob kopírování platebních karet pomocí speciálního snímacího zařízení, které pachatelé umísťují přímo na bankomaty peněžních ústavů. Zloději pak získají informace, díky kterým jsou schopni účet postiženého „vybílit“

Čipové technologie mají na rozdíl od magnetických proužků údaje o klientovi zakódovány. Jsou tedy obtížněji napadnutelné a čitelné třetí stranou.

Ke skimmingu jsou využívány minikamery připevněné k bankomatu. Během platební transakce zaznamenají PIN dané karty, jejž pak padělatelé karet zneužijí.

"Rozhodnutí Spolkového kriminálního úřadu nebude mít na klienty českých bank v rámci vydávání platebních karet žádný vliv," říká Pavel Javorský, obchodní ředitel MasterCard Europe pro ČR. A vliv to nebude mít ani na zákazníky obchodů, protože drtivá většina karet vydávaných českými bankami má čip i magnetický proužek.