Téměř každý Čech si myslí, že je finančně gramotný. Přitom se mu ale většinou nedostalo v této oblasti vzdělání a není schopen se rozhodovat o tom, kam a jak investovat své peníze, ale také čas a ostatní prostředky, kterými disponuje.

"Peníze Čechů jsou v depozitech, ve spořeních a na termínovaných účtech a pohyby jsou vidět pouze směrem k penzijnímu a životnímu spoření," říká v rozhovoru pro IHNED.cz Ondřej Holek, Senior Manager v KPMG ČR.

Z pohledu objemu peněz podle něj dříve rostly například podílové fondy, nyní už stagnují. V hypotékách a spoření jsou nicméně podle Holka Češi pravděpodobně gramotnější než lidé v západní Evropě.

V ostatních oblastech je to ale většinou slabší. "Díky daním není například v západní Evropě trend nákupu nemovitostí tak velký jako u nás," říká Ondřej Holek v rámci pořadu Face to Face na téma finanční poradenství.

Právě finanční poradci by podle senior manažera KPMG ČR měli s klientem probrat spotřebu a teoretické možnosti investic, naučit ho, jak vypočítat návratnost nákupu akcií i nového systému pro vytápění domu.

"Finanční poradce nás může vzdělávat, protože na tom může vydělat. V budoucnu by se mohl stát velmi intimním článkem rodiny a mohl by stát u rodinného rozpočtu," doplňuje v rozhovoru pro IHNED.cz Holek.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se