Bankovní rada České národní banky (ČNB) neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2016. Vyplývá to z prezentace guvernéra ČNB Miroslava Singera pro novináře po čtvrtečním jednání rady. Prodloužení režimu intervencí minimálně do roku 2016 deklarovala rada již na konci července. Devizové intervence ČNB zahájila loni v listopadu s cílem zabránit deflaci.

Rizika pro vývoj odhadovaný centrální bankou jsou podle Singera protiinflační. To podle něj znamená, že stoupla potřeba pozdějšího ukončení režimu devizových intervencí, než předpokládá prognóza. Podle prognózy devizové intervence potrvají do třetího čtvrtletí 2015.

Mezi rizika, která by mohla tlumit růst cen, patří nižší hospodářský růst, utlumenější cenový vývoj v eurozóně a nižší světové ceny potravin a ropy. Opačně, tedy ve prospěch růstu cen, by mohly působit údaje z domácí ekonomiky.

K vlivu ukrajinského konfliktu na tuzemskou ekonomiku Singer uvedl, že je na "makroekonomické úrovni nevýznamný." Bankovní rada se případnými dopady více zabývala na zasedání na konci července. "Ta situace se nijak nezměnila," uvedl guvernér.

Zároveň podle něj současné kroky ČNB i poptávku po českém zboží v zahraničí podporují poslední kroky Evropské centrální banky. Ta minulý týden poskytla komerčním bankám první část levných čtyřletých půjček, které jsou klíčovou součástí nových opatření ECB k podpoře hospodářského růstu a odvrácení deflace. 

Banky v eurozóně však k půjčkám přistoupily vlažně a nepůjčily si ani čtvrtinu nabízené částky. Podle ekonomů se jednalo o masivní zklamání

"Po nejnovějším prohlášení bankovní rady ČNB se zdá být další intervence za oslabení koruny méně pravděpodobnou, než byla dosud," uvedl hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

ČNB navíc podle něj evidentně přisuzuje nezanedbatelnou pravděpodobnost scénáři, podle něhož již oznámená opatření ECB pomohou zvýšit inflaci v eurozóně na uspokojivý dosah ke stanovenému inflačnímu cíli ECB.

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek opět nechala úrokové sazby na historických minimech a rozhodla o pokračování režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz poblíž 27 korun za euro. Rozhodnutí o zachování sazeb bylo jednomyslné, detaily rozhodnutí o intervenčním režimu ČNB nezveřejňuje.