Firmou roku Královéhradeckého kraje se stala trutnovská společnost Kasper Kovo. Jejímu majiteli Rudolfu Kasperovi se během čtvrtstoletí podařilo vybudovat podnik na zpracování plechů s obratem přes 600 milionů korun, jehož hlavními zákazníky jsou švýcarské, německé a švédské firmy. "Na vývoz jde 75 procent toho, co vyrobíme. V Česku patří k největším odběratelům výrobce autobusů Iveco, kterému dodáváme díly pro karoserie. Naším typickým výrobkem je ale opláštění pro výrobce strojů," řekl Kasper. Trutnovská firma se spolu se zákazníky podílí také na vývoji prototypů a není jen podnikem, který vyrábí podle dodané dokumentace, což se odráží i na maržích.

Kromě strojírenství se firma Kasper věnuje rovněž výrobě dřevěných krovů, kde má její dceřiná společnost na českém a slovenském trhu obrat 300 milionů korun. Už v 90. letech ale Rudolf Kasper udělal rozhodnutí, že hlavním oborem jeho podnikání bude strojařina. A toho se podnik nadále drží.

Výsledky v Královéhradeckém kraji

Vodafone firma roku

1. Kasper Kovo - zpracování plechů (Trutnov)

2. Atas Elektromotory - výroba elektromotorů (Náchod)

3. Polstrin Design - výroba čalouněného nábytku (Hradec králové)

Česká spořitelna živnostník roku

1. Michaela Šimková - domácí doučování (Hradec králové)

2. Pavel Hajn - výroba kožené galanterie (Borohrádek)

3. Miroslav Vobořil - skládání hudby (Hořice)

Před několika lety Rudolf Kasper část vedení nad firmami předal synům, drží si ale kontrolu nad strategií a investicemi. "Nebráníme se ani akvizicím, hlavním projektem je teď rozšíření výroby na průmyslových pozemcích, které jsme za posledních deset let nakoupili," uvedl Kasper k budoucím plánům. Cílem firmy je pomocí investic ztrojnásobit obrat.

Velkou konkurenční výhodou strojírenského podniku je vlastní svářečská škola, kterou Kasper Kovo převzalo od státu, když se před více než deseti lety rozhodlo o jejím zrušení. I díky tomu nemá podle Kaspera žádná jiná firma v kraji tolik kvalitních svářečů, jako ta jeho.

Na dalším místě se v soutěži umístil náchodský výrobce elektromotorů Atas, který vlastní a řídí Otto Daněk. Podnik s téměř půlmiliardovým obratem zaměstnává v kraji 900 lidí a jeho největším trhem je Německo. Na třetím místě skončil v kategorii firem výrobce čalouněného nábytku Polstrin Design.

Domácí doučování

Vítězkou mezi živnostníky se stala Michaela Šimková, která v Hradci Králové už šestým rokem provozuje službu zaměřenou na domácí doučování jazyků a školních předmětů, které dělají žákům problémy, jako třeba čeština nebo matematika. "Po skončení školy jsem se rozhodovala, jestli budu pokračovat v tom, co jsem při studiu dělala jen jako brigádu, nebo si začnu hledat zaměstnání. Skončit se mi nechtělo," říká Šimková, která loni otevřela i menší pobočku v Pardubicích. Přiznává, že hned na začátku pro ní nebylo úplně jednoduché získat dostatek lidí, kteří by ji uživili.

Postupně se ale její podnikání rozrostlo a nyní spolupracuje s více než dvaceti lektory, většinou z řad studentů. Kromě doučování připravuje její podnik i lidi na maturitu nebo přijímací zkoušky. Slabší letní období, kdy během prázdnin klesají tržby, se jí před třemi lety podařilo vykrýt příměstskými tábory, kde se učí angličtina. Podle Šimkové se její službě podařilo mezi lidmi prorazit, protože lektoři chodí za lidmi přímo domů a dokážou se přizpůsobit časově. "Podařilo se mi najít díru na trhu, v budoucnu bych ráda svoji značku rozšířila i do dalších měst prostřednictvím franšíz," dodává Šimková.

Na dalších místech se v kategorii Česká spořitelna Živnostník roku umístili Petr Hajn, který získal živnostenský list ještě před rokem 1989 a navazuje na rodinnou tradici. V Borohrádku nedaleko Hradce Králové zaměstnává 17 lidí, kteří ručně vyrábí luxusní koženou galanterii - od tašek přes kabelky po peněženky, jež získaly několik ocenění na brněnském módním veletrhu Kabo. Jeho podnikání si po roce 2008 kvůli ekonomické krizi prošlo propadem, který ale firma nakonec zvládla. Třetí místo v soutěži obsadil Miroslav Vobořil z Hořic, který v roce 1998 odešel z finančního úřadu, vybudoval nahrávací studio a začal se věnovat skládání vlastní hudby.

Vítězové krajského kola soutěží vyhlašovaných HN postupují do celorepublikového finále, které se koná 12. prosince na pražském Žofíně.