Po čtvrtečním poklesu amerických a evropských akcií padaly v pátek burzy v Asii. Japonský index Topix klesl o dvě procenta, stejně jako index KOSPI v Jižní Koreji. Hongkongský index Hang Seng odepsal tři procenta. Čínské burzy v jednu chvíli zaznamenaly pokles až o pět procent. Celkově asijské burzy klesly zhruba o 10 procent oproti lednovým hodnotám, píše agentura Bloomberg. Pražská burza v pátek ráno zhruba půl hodiny po otevření oproti čtvrtku ztrácela zhruba procento.

Evropské akcie se ve čtvrtek vrátily k poklesu, panevropský index STOXX 600 odepsal 1,60 procenta a obchodování uzavřel na hodnotě 374,04 bodu. Výrazně oslabují také akcie ve Spojených státech.

"Oživení nevydrželo," uvedl analytik Mikael Jacoby z makléřské společnosti Oddo. Ve středu si index STOXX 600 připsal zhruba dvě procenta po předchozích sedmi poklesech za sebou.

Hlavní index německých akcií DAX ve čtvrtek odepsal 2,62 procenta na 12 260,29 bodu. K poklesu výrazně přispěly akcie automobilového koncernu Volkswagen a chemické společnosti BASF.

Hlavní index pařížské burzy CAC 40 klesl o 1,98 procenta na 5151,68 bodu. Poklesu přitom nezabránil ani téměř dvouprocentní růst akcií francouzské banky Société Générale, jejíž čtvrtletní zisk překonal očekávání analytiků.

Překvapivě příznivé čtvrtletní výsledky vykázala rovněž italská banka UniCredit, jejíž akcie si připsaly 2,1 procenta. Index milánské burzy FTSE MIB se nicméně pohnul o 2,26 procenta na 22 466,60 bodu.

Ve čtvrtek se propadly hlavně akcie v USA

Ještě výraznější pokles než Evropa zažívají akcie v USA, kde se hlavní indexy propadly zhruba o čtyři procenta. Mezi investory nadále panují obavy z růstu inflace a úrokových sazeb.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ve čtvrtek ztratil 4,15 procenta, tedy více než tisícovku bodů, a uzavřel na 23 860,46 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 3,75 procenta na 2581 bodů a index technologického trhu Nasdaq se snížil o 3,90 procenta na 6777,16 bodu. Indexy Dow Jones a S&P 500 již ztratily více než deset procent ze svých rekordních maxim, na která se vyšplhaly 26. ledna.

V pondělí se Dow Jonesův index propadl o 4,6 procenta, utrpěl tak nejprudší procentní pokles od srpna 2011. V úterý naopak o 2,33 procenta vzrostl, což představovalo nejprudší procentní nárůst od ledna 2016. Ve středu opět klesl, ale jen o méně než desetinu procenta.

Prudký pokles na amerických akciových trzích začal už minulý týden v pátek, kdy Dow Jonesův index ztratil přes 2,5 procenta. Překvapivě příznivá zpráva o lednovém vývoji trhu práce ve Spojených státech totiž vyvolala obavy, že inflace i úrokové sazby se budou zvyšovat rychleji, než se předpokládalo.