Jednomu z důležitých cenných papírů na pražské burze hrozí, že na ní skončí. Tedy pokud se polskému PKN Orlen, jenž drží v největší české petrochemické skupině 62,99 procenta akcií, podaří získat 90 procent z nich. Potom může zbylé akcionáře vytěsnit a stáhnout akcii z burzy. Nemusel by tak o firmě poskytovat natolik podrobné informace jako dosud a odpadly by mu i spory o vyplácení a výši dividendy.

PKN Orlen nabízí za jednu akcii Unipetrolu celkem 380 korun. Ta se včera na pražské burze uzavírala na 364,90 koruny. Výkupní cena tedy není příliš vysoká. Nabídka platí do 30. ledna 2018 a vypořádání transakce management Unipetrolu plánuje na 23. února příštího roku.

Menšinový akcionář: nepředali se

"Oproti aktuální ceně na burze se příliš nepředali, férová cena se dle mého názoru pohybuje kolem 450 Kč za akcii," řekl Tomáš Hájek, který zastupuje skupinu přibližně stovky drobných akcionářů. "Osobně neprodám," uvedl na svém twitterovém účtu.

Podle Miloše Šnobra, který zastupuje společnost Entris, přes níž J&T vlastní část svého podílu v Unipetrolu, skupina zváží všechny okolnosti. "Zatím se ale nebudeme vyjadřovat," řekl.

Unipetrol má na vykoupení akcionářů dostatek volných prostředků. Firmě se daří a letošní i příští rok může dosáhnout rekordních zisků. Jen ve třetím čtvrtletí byl čistý zisk Unipetrolu meziročně o 111 procent vyšší a činil 1,5 miliardy korun. Celkově letos firma vydělala přes 7,9 miliardy korun, což odpovídá loňskému rekordnímu zisku 7,98 miliardy korun. Na účtech Unipetrolu je také z minulosti nerozdělený zisk kolem deseti miliard.

Bez prodeje J&T obchod nebude

PKN Orlen vlastní většinu Unipetrolu od roku 2005. Polský koncern, jehož aktivity manažersky kontroluje polský stát, podmiňuje uzavření transakce tím, že svoje podíly prodá alespoň 90 procent menšinových akcionářů. Polský většinový vlastník zdůrazňuje, že si vyhrazuje právo vzdát se splnění této podmínky. To fakticky znamená, že pokud neprodá největší menšinový akcionář, jímž je aktuálně s 23 procenty investiční skupina J&T, nemůže se transakce realizovat.

Podle analytika Martina Vlčka má J&T silnou vyjednávací pozici, protože pětina jejích akcií znamená blokační podíl. "PKN se s nimi musí domluvit pokud by chtěl zvýšit zvýšit svůj celkový podíl nad 80 procent," řekl hlavní analytik BH Securities. Podle něj je současná hodnota firmy Unipetrol stále relativně nízká, byť jde o firmu, která hodně závisí na vývoji rafinérských marží.

J&T kontroluje svůj podíl přes společnost Paulino a Entris. Skupina získala podíl v Unipetrolu v roce 2007 a postupně ho navyšovala. Mezi managementem Unipetrolu a J&T to jiskří již řadu let. A více než dva roky probíhají tvrdé střety o výši dividendy, kterou začala firma vyplácet teprve ze zisku v roce 2015, téměř po osmi letech.

Výše dividendy byla nejprve 5,52 koruny na akcii. Postupně se sice zvyšuje - ze zisku z roku 2016 Unipetrol vyplatil 8,3 koruny na akcii a vedení společnosti naznačuje, že letos bude ještě vyšší. Menšinoví akcionáři ale s poukazem na rekordní hospodářské výsledky tvrdí, že je to málo. Podle opakovaných vyjádření J&T má česká petrochemická skupina volné prostředky na vyplacení mimořádné dividendy ve výši několika desítek korun na jednu akcii.

Významným akcionářským střetem byla rovněž loňská koupě chemičky Spolana Neratovice od polské firmy Anwil, již také vlastní PKN Orlen. Podnik, který byl kdysi součástí Unipetrolu, stál pouze 27 milionů korun. Jsou s ním ale spojené investice ve výši tři miliardy korun, které v září v rozhovoru pro agenturu Reuters ohlásil finanční ředitel Unipetrolu. Podle menšinových akcionářů v čele s J&T pouze polský většinový vlastník na ostatní podílníky "hodil" nutnost těchto investic.

Obava z Číňanů?

V polském tisku se o možnosti nabídky již nějaký čas spekuluje. Státem kontrolovaný PKN Orlen je totiž údajně nervózní z toho, že J&T má dohodu o spolupráci s čínskou skupinou CEFC. A čínský vliv ve strategických odvětvích je pro polskou vládu úplně stejný červený hadr jako ten ruský.

Navíc nejsou Poláci zvyklí na tak silného hráče, jakým je J&T, která dokázala poslední valnou hromadu protáhnout na celý den. Setkání akcionářů PKN Orlen oproti tomu připomínají spíše valné hromady české energetické společnosti ČEZ, kde je všechno předem dané.

"Ustavičný konflikt vadí šéfům koncernu (Orlen) natolik, že by jej chtěli definitivně uzavřít," napsal v létě polský ekonomický deník Puls Biznesu.