Prodávat ve Venezuele zubní pastu za ceny vyšší, než jsou oficiálně stanovené vládou, je trestný čin, za který může prodejce skončit až na pět let ve vězení. I to je součástí "zákona o sjednaných cenách", který vstoupil v platnost ve čtvrtek a má být dalším nástrojem venezuelského prezidenta Nicoláse Madura v boji proti prudce stoupající inflaci, napsal v sobotu zpravodajský server The Times.

Zmíněný zákon stanovuje legální maximální cenu desítek produktů, které jsou pokládány za základní životní potřeby – včetně zubní pasty, rýže či cukru. "Zlodějům bude odzvoněno," prohlásil Maduro, když tento plán oznámil.

Jeho krok ale mnoho Venezuelců přijalo s despektem. "Příště bude tvrdit, že je třeba změnit gravitační zákony," řekl třiatřicetiletý caracaský právník Carlos Díaz.

Ceny ve Venezuele, jejíž ekonomika se propadá nejrychleji na světě, se zvyšují každý měsíc téměř o polovinu. To je hranice, kdy ekonomika technicky vzato vstupuje do hyperinflace, jakou například ve 30. letech minulého století zažilo Německo a před desetiletím Zimbabwe.

Marxista Maduro viní z prudkého nárůstu cen spekulanty. Všechny předchozí vládní pokusy dostat inflaci pod kontrolu selhaly. Zboží za smluvené ceny se obvykle rychle vyprodá a pak se za podstatně vyšší cenu nabízí na černém trhu – někdy přímo před státními supermarkety.

Obchodníkům na černém trhu se ve Venezuele říká bachaqueros – žraví mravenci. Zboží často prodávají za pěti- až desetinásobek regulované ceny. Na černém trhu ovšem závisejí miliony Venezuelců – ať už na něm sami podnikají, anebo tu shánějí jinak nedostupné zboží.

Vláda tvrdí, že bude prosazování nového zákona tvrdě vymáhat. Ovšem pokud lze soudit podle jiných oblastí prosazování zákonů, mohou být obchodníci na černém trhu klidní, uvedl The Times. Nevyřešeno ve Venezuele zůstává 95 procent vražd.