Na rusko-českém podnikatelském fóru v Jekatěrinburgu v pátek české a ruské podniky podepsaly dalších šest dohod.  Fórum tak navázalo na předchozí jednání, která se uskutečnila v Moskvě a v průběhu nichž české firmy podepsaly smlouvy a memoranda o spolupráci v celkové hodnotě 19 miliard korun.

České firmy v Moskvě podepsaly dohody za 19 miliard. Do Ruska budou dodávat traktory, léky i letecké motory

"České podniky nabízí vysokou technologickou kvalitu a zkušenosti s ruským trhem. Věřím, že dnešní jednání jim přinesou nové kontakty a pomohou rozvinout spolupráci na místním trhu," řekl v pátek v Jekatěrinburgu Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

V následném rozhovoru pro HN Hanák vyjádřil s cestou do Ruska spokojenost. Vyzdvihl hlavně zakázku pro firmu Zetor, která se již v Moskvě dohodla na spolupráci se společností Kovrov Electro Mechanical Plant.

Podle dohody má česká firma do roku 2022 do Ruska dodat až šest tisíc sad českých traktorů modelové řady Forterra. Ruský partner projevil zájem také o dodávky dalších modelových řad a motorů Zetor. Předpokládaná hodnota zakázky by měla v přepočtu činit více než 14 miliard korun.

Jak hodnotíte z hlediska podnikatelů a průmyslníků cestu do Ruska?

Musím říct, že všichni víme, že to byla největší akce, jaká se v dlouhodobé historii České republiky dělala. Proto se na tom organizačně podílely i Svaz průmyslu, Hospodářská komora a Komora SNS, jelikož to bylo organizačně nesmírně náročné. Letěla tři letadla, v každém městě jsme měli tři autobusy plné podnikatelů. Takže z tohoto pohledu, té síly podnikatelů, to hodnotíme velmi dobře. Ale pozitivně hodnotíme i podepsané dohody a i ta byznys fóra, která probíhala jak v Moskvě, tak v Jekatěrinburgu.

Když se podíváme na podepsané dohody a memoranda, tak jak důležitou roli měla obchodní diplomacie a jakou roli sehrává lepší vývoj ruské ekonomiky v porovnání s předchozími roky?

Vývoj ekonomiky jsme samozřejmě měli nastudovaný. Zlepšil se. I vývoj obchodu v dosavadním průběhu tohoto roku šel nahoru, takže myslím, že to byla dobrá zpráva už před tím, než jsme sem jeli.

Jak vidíte do budoucna potenciál ruského trhu pro české podnikatele a která odvětví mohou být pro české podnikatele nejzajímavější?

Když odhlédnu od sankcí, tak pro nás vždy byla důležitá oblast automobilového průmyslu, proto je tady Škoda. Určitě je důležitá i energetika a také nová odvětví, dokonce tady byli zástupci firem z oblasti nanotechnologií. A samozřejmě nesmím zapomenout na zemědělské stroje, protože největší dohodu podepsal Zetor. Těch 14 miliard je velmi dobrá zpráva pro celou českou ekonomiku. Takže myslím si, že ta šíře je velká.

Když vezmeme Rusko v porovnání se zeměmi EU, tak jaká je tam úroveň podnikatelského prostředí? A případně: je tamní prostředí rizikovější pro české podnikatele?

Musíme to vzít ze dvou pohledů. Z pohledu toho, kdo už tady je, jak dlouho a umí se na tom trhu pohybovat. To jsou firmy jako Škoda, Sigma, TOS Varnsdorf a jiné. Ti to opravdu umí. Ti větší problémy nemají. Co se týká firem, které do Ruska přicházejí poprvé, pro ně je to samozřejmě složitější, ale postupně se ruský trh kultivuje v dobrý trh, a to především v těch klíčových oblastech, jako je Moskva, Petrohrad nebo celá uralská oblast.