Diecéze římskokatolické církve v Česku loni investovaly 1,1 miliardy korun, meziročně o 20 procent více. Na vzdělávání, zdravotní a sociální projekty a péči o kulturní dědictví diecéze daly dalších 903 milionů korun.

Biskupství zvýšila výnosy z vlastního hospodaření s nemovitostmi meziročně o 11 procent na 1,4 miliardy korun, na daních odvedla za rok 2016 téměř 114 milionů korun.

Zástupci České biskupské konference to ve čtvrtek řekli novinářům.

Celkové loňské zdroje římskokatolických diecézí včetně vlastních výnosů a více než 800 milionů korun z darů a sbírek byly pět miliard korun.

Na hlavní činnost církve a mzdy zaměstnanců diecéze loni vynaložily 2,6 miliardy korun. Právě na tu by podle ekonomického poradce ČBK Karla Matysky měly v budoucnu, až stát přestane přispívat na činnost církví, vydělávat dnešní investice jak do nemovitostí, tak do fondů.

Celkem dle nově zveřejněných údajů diecéze vynaložily a investovaly 4,8 miliardy korun. Všechny údaje se týkají jen diecézí, nikoli výdajů a nákladů řádů a kongregací a dalších církevních subjektů.

Církev investuje do památek, školství či církevní turistiky a zaměstnává včetně charit a škol až 15 000 lidí. Hospodářský výsledek činil loni 112,5 milionu korun, předloni to bylo 108 milionů korun.

"Snažíme se jednak o investice finanční, jednak se snažíme být zodpovědnými hospodáři s dlouhodobým výhledem, takže naše prioritní investování je do nemovitostí. Do nemovitostí jsme loni investovali 625 milionů korun," řekl Matyska. Plzeňský biskup Tomáš Holub zmínil, že navzdory rozšířené představě o církvi jako vlastníku lesů a polností v jeho regionu církvi více vydělává pronájem bytů než zemědělská půda.

Velkou část peněz také církev podle biskupů dává na opravy památek i objektů, které slouží školství. Prostřednictvím diecézí katolická církev zřizuje 60 škol, dalších 39 mají na starosti řády a kongregace. Loni diecéze do školství vložily 155 milionů. V Kroměříži se opravuje Arcibiskupské gymnázium, loni a letos činily investice dohromady 70 milionů z celkových 140. V českobudějovické diecézi přikoupili za 32 miliony nové budovy pro Biskupské gymnázium.

"Na všech daních katolická církev odvedla 114 milionů korun," uvedl Matyska. Zástupci ČBK ve čtvrtek znovu odmítli otevírat otázku možného zdaňování církevních náhrad, jak ji před několika dny znovu nastínil předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Považují ji za uzavřenou vyjednáním skupiny církevních zástupců a politiků před přijetím zákona o restitucích.

Stát ještě platí registrovaným církvím příspěvek na činnost, ale každý rok nižší. Loni římskokatolickým diecézím poslal 848 milionů korun. Všem církvím loni šlo 1,373 miliardy. Státní příspěvek se přestane vyplácet v roce 2030 a finanční náhrada za nevydaný církevní majetek v roce 2043.

Roční splátka finanční náhrady diecézím byla loni 1,3 miliardy korun. Náhrada celé katolické církvi loni činila 1,654 miliardy a všem církvím, které se státem uzavřely dohodu, 2,06 miliardy.

Státní závěrečný účet za loňský rok uvádí, že ministerstvo kultury vedle peněz na platy duchovních poskytlo církvím 251 milionů korun na péči o památky a podporu živého umění. Ministerstvo školství dalo 1,44 miliardy na církevní školství a volnočasové aktivity dětí.