Jižní Korea hodlá deportovat amerického občana zadrženého při pokusu přejít hranici do Severní Koreje. Devětapadesátiletý muž z Louisiany byl zatčen jižně od demilitarizovaného pásma, jež dělí oba korejské státy. Vyšetřovatelům řekl, že chtěl přispět k vyřešení napětí na Korejském poloostrově.

Muž je zatím v rukou místní policie, jíž ho předala jihokorejská armáda. Policisté ve středu oznámili, že ho chtějí vydat imigračnímu úřadu k deportaci.

Jeden z policejních představitelů řekl, že deportace cizinců je namístě v případě, že je v sázce bezpečnost země. Ministerstvo spravedlnosti, pod něž imigrační úřad patří, se k případu nevyjádřilo.

Američan byl zadržen v pondělí a u sebe neměl žádné mimořádné vybavení až na náhradní spodní prádlo. Vojáci u něj nenašli nic, čím by mohl překonat oplocení, jímž je demilitarizovaná zóna chráněna.

Do Severní Koreje se dostalo v minulosti několik Američanů, kteří ale zvolili cestu přes Čínu. Případy, kdy se občané do KLDR vydají z jihu, jsou vzácné. V roce 2014 jihokorejští vojáci zadrželi amerického občana, který chtěl do KLDR přeplavat přes řeku. Média ho tehdy popsala jako devětadvacetiletého muže z Texasu, který se chtěl sejít se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

V pondělí se přes demilitarizované pásmo dostal opačným směrem do Jižní Koreje severokorejský voják. Jeho kolegové na něj ale vypálili 40 střel a nejméně pět ho zasáhlo. Muž se ve středu podrobil už druhé operaci a lékaři oznámili, že ho zřejmě bude třeba operovat znovu. Jeho stav je velmi vážný, voják musí být napojen na dýchací přístroj. Na dotaz, zda muž přežije, lékař řekl, že na to bude možné odpovědět tak za deset dní.

Jižní a Severní Korea jsou dodnes fakticky ve válečném stavu. Válka ze začátku 50. let byla ukončena pouze příměřím podepsaným roku 1953. Od té doby ze Severní do Jižní Koreje uteklo kolem 30 000 lidí.