Domácí ekonomika si během prázdnin vzala oddechový čas. Příčinou je výrazný růst v první polovině roku. Anketa HN mezi ekonomy ukázala, že v porovnání s druhým čtvrtletím české HDP v červenci až září nepatrně poklesl. V meziročním srovnání ale byl růst stále vysoký. Nové údaje zveřejní Český statistický úřad v úterý ráno.

Silná ekonomika s sebou přinesla v některých oborech až chronický nedostatek pracovních sil, což vede firmy k zvyšování mezd, aby jejich zaměstnance nezlákala konkurence. Podle údajů ministerstva práce bylo v říjnu k dispozici rekordních 210 tisíc volných pracovních míst.

"Po extrémně a překvapivě silném růstu ve druhém čtvrtletí očekáváme ve třetím čtvrtletí mírný mezičtvrtletní pokles, který bude ovlivněn mírně nižšími investicemi a vyšším dovozem," odhaduje analytik České spořitelny Jiří Polanský a dodává, že napjatá situace na trhu práce vede firmy k rozvoji automatizace a robotizace výroby.

Úterní údaje o HDP budou předběžné, Český statistický úřad je zpřesní spolu s detaily o složení na začátku prosince.

Podle Polanského domácí HDP ve třetím čtvrtletí poklesl o 0,3 procenta ve srovnání se třemi měsíci do konce června. V meziročním srovnání očekává růst o 4,1 procenta. Průměr odhadů devíti ekonomů včetně Polanského ukazuje, že mezi třetím a druhým čtvrtletím HDP poklesl o desetinu, zatímco mezi druhým a prvním kvartálem vyrostl o 2,5 procenta.

Ekonomika ve třech měsících do září meziročně posílila o 4,8 procenta, takřka stejným tempem jako ve druhém čtvrtletí, kdy růst činil 4,7 procenta.

"Růst HDP za celý rok 2017 pak může dosáhnout zhruba 4 procenta, nebo i o něco více," míní hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Loni ekonomika posílila o 2,6 procenta.

Mírné zpomalení růstu ve třetím čtvrtletí by mohlo přimět Českou národní banku odložit další případné zvýšení základních úrokových sazeb až na příští rok, a nikoli na svém nejbližším zasedání před vánočními svátky.

"Celkově čekáme slabší číslo za třetí čtvrtletí, ale nevnímáme to jako negativní zprávu a čekáme návrat k lepším růstům v následujících čtvrtletích. Tedy ačkoliv čekáme horší výsledek než ČNB, tak stále očekáváme, že ČNB přistoupí ke zvýšení úrokové sazby na únorovém zasedání," říká Jaromír Šindel, hlavní ekonom Citibank pro Česko a Slovensko. Šindel odhaduje, že v posledním sledovaném období ekonomika meziročně vyrostla o 4,4 procenta, zatímco ČNB odhaduje růst až o pět procent.

ČNB před dvěma týdny zdvojnásobila svou hlavní sazbu na 0,5 procenta s tím, že silná ekonomika a růst platů vede k růstu inflace nad dvouprocentní mez, která podle banky ekonomice prospívá. V říjnu meziroční tempo inflace zrychlilo o dvě desetiny na 2,9 procenta a přiblížilo se k horní tříprocentní hranici, na které růst cen ČNB ještě toleruje.

S přispěním Markéty Řehákové

Poznámka: Intervaly spolehlivosti prognózy růstu HDP odrážejí predikční schopnost minulých prognóz, jakožto i revize národních účtů ČSÚ. Jsou symetrické a lineárně se rozšiřující.