Akcie makléřské společnosti XTB, která působí i v Česku, v pondělí na varšavské burze oslabily o 33 procent. Krátce po zahájení obchodního dne dokonce burza obchodování s cennými papíry XTB musela na několik minut pozastavit. Důvodem prudkého propadu ceny akcií je podezření z podvodu na klientech, kterým měla vzniknout škoda mezi 8 a 23,5 milionu zlotých (48 a 141 milionů korun). S odvoláním na polského regulátora finančního trhu KNF to uvádí zpravodajský server Puls Biznesu.

akcieXTB

 

 

 

Podle serveru Bankier.pl KNF firmu podezřívá z toho, že používala mechanismus, který klientům komplikoval dosahování zisků v případě obchodů, kdy byla XTB sama protistranou. Konkrétně se mělo jednat o nastavení počítačových algoritmů. Podle KNF tak klientům vznikla škoda například v roce 2015, kdy švýcarská centrální banka přestala uměle oslabovat frank a švýcarská měna za jediný den posílila o 30 procent.

KNF kromě toho obviňuje XTB z toho, že cíleně zpožďovala uskutečnění některých objednávek, aby komplikovala obchodování klientům, kteří vydělávají na nepatrných změnách kurzu nebo technických chybách brokera.

Z výše uvedených důvodů již měl regulátor podle polských médií dokonce předat informace o podvodech státnímu zastupitelství. Makléřská firma jakákoli pochybení odmítá. Podle její zástupkyně v Česku Petry Chloubové navíc od KNF zatím neobdržela o předání záležitosti orgánům činným v trestním řízení žádné vyrozumění. “O této skutečnosti jsme nebyli žádným regulatorním orgánem informováni. Naší nejvyšší prioritou je plnit veškeré regulatorní předpisy a dlouhodobě prosazujeme stoprocentně férový přístup ke klientovi,” uvedla Chloubová. Zda se případ týká i českých klientů XTB, zatím není jasné.

XTB na svém webu uvádí, že patří mezi největší světové obchodníky s cennými papíry. Klientům nabízí mimo jiné obchodování na mezinárodních měnových trzích a také investice do akcií či komodit prostřednictvím takzvaných CFD kontraktů. Součástí nabídky jsou také binární opce, kryptoměny nebo obchodování pomocí vypůjčených peněz na takzvanou finanční páku. Firma má pobočky ve 13 zemích. Kromě Polska a České republiky jde také o další země střední a východní Evropy, Velkou Británii, Francii, Německo či Turecko.