Společnost Letiště Brno koupila česká investiční skupina Accolade. Letiště Brno má na základně smlouvy s Jihomoravským krajem mezinárodní letiště v Tuřanech v dlouhodobém pronájmu.

"Dneškem se začíná psát nová kapitola dějin letiště," uvedl v pátečním tiskovém prohlášení Milan Kratina, ředitel investiční skupiny Accolade. "Věřím, že najdeme s Jihomoravským krajem a městem Brno společnou řeč na rozvoji nových leteckých linek. V rozvoji letiště chceme navázat na výsledky práce dosavadních vlastníků," dodal Kratina.

Letiště Brno dosud vlastnila společnost B.A.W.D.F. a její akcie skupina Accolade za nezveřejněnou částku vykoupila. Změna majitele se podle Accolade zaměstnanců letiště nijak nedotkne. Letiště má 150 zaměstnanců, provoz letiště pak přímo generuje dalších zhruba 450 pracovních příležitostí.

Mezinárodní letiště Brno-Tuřany je druhé největší letiště v Česku. Ročně odbavuje bezmála půl milionu cestujících. Z brněnského letiště aktuálně létají tři pravidelné linky – jedna do Mnichova a dvě do Londýna. Osobní doprava na letiště narůstá zejména v létě s charterovými lety do prázdninových destinací.

Skupina Accolade investuje převážně do průmyslových nemovitostí. V jejich logistických parcích a výrobních halách si pronajímá prostory řada mezinárodních společností, jako například Kion, Tchibo či DHL. Accolade se zajímala o možnost vybudovat na území přilehlém k brněnskému letišti areál se sklady a halami pro lehký průmysl.

Skupina Accolade spolupracuje s developerem Panattoni Europe, který (nejen) pro ni staví průmyslové parky v Česku a v Polsku.

Accolade také nedávno oznámila záměr vybudovat v západních Čechách polygon pro testování a certifikace automobilů s automatickým řízením.