Top chart

  • Amazon přeložil svůj německý web do češtiny. Po němčině, angličtině, polštině, nizozemštině a turečtině je to už šestá jazyková mutace Amazon.de. Příkaz pro změnu jazykového nastavení je ale utopený až na konci hlavní strany.

  • Lidé nejsou. Na jedno volné pracovní místo připadá podle ministerstva práce jen 1,29 uchazeče. Volných míst je nyní rekordních 210 tisíc.

  • Investiční společnosti PPF Group vzrostl v prvním pololetí čistý zisk téměř o pětinu na 7,5 miliardy korun. Tahounem je poskytovatel spotřebních půjček Home Credit. Polostátní elektrárenské firmě ČEZ se také daří. Za devět měsíců do konce září vzrostl její čistý zisk o 13 procent na 16,6 miliardy korun. Na prodeji akcií maďarské petrochemické firmy MOL a bytů v pražské Písnici vydělal ČEZ necelých šest miliard korun.

  • Antivirová firma Avast  se chystá prodat  akcie na burze v Londýně. K primárnímu úpisu akcií, který by mohl celý Avast ocenit až na čtyři miliardy dolarů, má dojít během prvního pololetí 2018, citovala agentura Reuters zdroje blízké jednání. Podle nich si hlavní akcionář Avastu, fond CVC Capital Partners, najal banku Rothschild, aby veřejný úpis akcií připravila.

Praha přilákala investory do marihuanových firem v Kanadě

Letošní ročník konopného veletrhu Cannafest měl předskokana v podobě konference o investicích do byznysu s marihuanou. Dvoudenní akce EuroAmerican Cannabis Business Conference v pražském paláci Žofín poskytla příležitost domácím zájemcům seznámit se s možnostmi, jež v oblasti konopných investic nabízí Kanada. Ta díky legalizaci užívání marihuany, kterou zavádí liberální vláda premiéra Justina Trudeaua, zažívá boom v počtu marihuanových firem. Na burzách Canadian Securities Exchange, Toronto Stock Exchange a TSX Venture Exchange se jich obchodují takřka dvě desítky.


První výrobci a distributoři zdravotnické marihuany uvedli své akcie na trhy už před několika lety. Od ledna 2015 sleduje vývoj jejich cen marihuanový index MICA. Jeho graf připomíná nejprve dlouhý běh po rovině, který od podzimu 2016 vystřídala  série prudkých stoupání a klesání. Na konopných akciích bylo možné  vydělat, ale také prodělat. Obezřetnost a trpělivost jsou proto důležitými vlastnostmi investora do marihuanových titulů.

"Osobně si myslím, že jsme teď na začátku boomu, který způsobí plná legalizace užívání marihuany pro rekreační účely v Kanadě od příštího léta," konstatuje torontský investiční analytik Vin Maru ze společnosti INVESTinMJ, která sleduje "marihuanové" akcie.

Náklady licencovaných kanadských producentů na výrobu jednoho gramu marihuany v současnosti činí v průměru dolar a půl. V maloobchodní síti jej pak prodávají za deset dolarů a velkoobchodníkům za pět. "Kanadští výrobci se ale díky postupující legalizaci marihuany jinde na světě více zaměří na export. Mohli by se tak dostat na prodejní ceny vyšší než deset dolarů za jeden gram," odhaduje Maru.

Jeho optimistický výhled pro kanadské marihuanové akcie potvrzuje také nedávná investice amerického výrobce alkoholických nápojů Constellation Brands, pod který spadá například mexické pivo Corona, do největšího producenta a prodejce marihuany v Kanadě. Tím je společnost Canopy Growth Corp. Od začátku roku její tržní hodnota vzrostla na dvojnásobek. Podobně jsou na tom ale také akcie výrobce Corony.

"Pro Constellation je to přirozené byznysové a obranné rozhodnutí. Marihuana částečně nahrazuje spotřebu alkoholu a Constellation navíc může pracovat na nápojích s přídavkem marihuany," říká Steve DeAngelo, americký investor do konopného byznysu, včetně největší výdejny lékařské marihuany na světě Harborside Health Center, a další účastník žofínské konference.

Pro marihuanový byznys je prodej deseti procent akcií Canopy za 190 milionů dolarů do rukou Constellation Brands zlomovým okamžikem v tom smyslu, že je kupující z USA, kde je marihuana na federální úrovni zakázaná. "O této transakci musela v Constellation probíhat velmi komplikovaná jednání," myslí si DeAngelo.

V každém případě se zdá, že kanadský kapitálový trh v současnosti poskytuje relativně snadnou příležitost investovat do nově vznikajícího odvětví, které se stále zbavuje stigmatu zakázaného ovoce.  

Kdo investuje nejlépe

Nic naplat. Mít peníze v Applu se vyplácí. Od spuštění prodeje nového smartphonu iPhone X minulý pátek vyrostla cena akcií Applu zhruba o šest procent. Apple dělá svým investorům radost navzdory nálepce firmy, jež umí zručně a legálně ukrývat své zisky v daňových rájích. Pondělní článek New York Times vtipně poukázal na to, že v roce 2013 šéf Applu Tim Cook nelhal, když během slyšení v americkém Kongresu prohlásil, že jeho firma „neskrývá žádné peníze na nějakém ostrově v Karibiku“. V té době se totiž Apple chystal pro daňovou optimalizaci využít ostrov Jersey, který leží v mnohem chladnějších vodách Lamanšského průlivu. 

Kdo hodně investuje

Podnikatel Daniel Křetínský a jeho Energetický a průmyslový holding chtějí posílit v odvětví dopravy a dopravního strojírenství. EPH usilovně jedná s vlastníky Škody Transportation o tom, že od nich plzeňského výrobce lokomotiv, tramvají a vlakových souprav koupí. EPH by údajně mohl zaplatit až 10 miliard korun. O Škodu Transportation dosud jevil zájem čínský výrobce vlaků CRRC.

Co láká

Potit se v nákupním centru je v módě. Provozovatel parních lázní Saunia se zjevně řídí heslem "jít zákazníkům naproti", ať si konkurence říká, co chce. Provozuje už čtyři pobočky v Praze a jednu v Liberci. První saunové centrum společnost otevřela před čtyřmi lety v pražské nákupní Galerii Butovice, o kterou tehdy neměli nájemci velký zájem. Mnozí lidé zároveň pochybovali, že saunování lidi do obchodního centra přiláká. Opak byl ale pravdou a Saunia chce v dobývání chrámů konzumu pokračovat. Příští rok plánuje otevřít sauny v brněnských i ostravských nákupních centrech a nevylučuje ani expanzi do zahraničí.

Kdo prohrává

Levné peníze jsou na ústupu. Hypotéky podražují, protože inflace nespí. Sazbu pod dvěma procenty už takřka nelze získat. Ještě na začátku roku přitom bylo možné dosáhnout na dvacetiletou hypotéku se sazbou 1,49 procenta. Poskytovatelé hypotečních úvěrů svižně zareagovali na rozhodnutí České národní banky, která minulý týden zdvojnásobila svou základní úrokovou sazbu na 0,50 procenta a varovala, že k dalšímu zvýšení může přistoupit i na následujícím zasedání bankovní rady v prosinci.

Kdo vyhrává

Panel dotahuje cihlu. Majitelé bytů v panelových domech se mohou radovat. Ceny těchto nemovitostí rostou a dohánějí dřívější růst cen bytů v cihlových domech. V Praze už stojí byt 3+kk v panelovém domě v průměru čtyři miliony korun. Podle portálu Cenovámapa.org je to o třetinu více než před dvěma lety. Podobný byt v cihlovém domě vyjde zhruba na pět milionů korun, což je o čtvrtinu více než v roce 2015.

Mimo byznys v trabantu s uměleckou hádankou

7. listopadu 1957, v den 40. výročí ruské Velké říjnové socialistické revoluce, vyjel z východoněmecké továrny Sachsenring Automobilwerke v městě Zwickau první model plastového osobního vozu Trabant. Testovací série čítala padesát vozů. Dlouhého života se však dočkal až model Trabant 601, kterého se v letech 1964 až 1990 vyrobilo přes 2,8 milionu kusů. Celkem cvikovská továrna vypustila do světa 3,1 milionu trabantů v šesti variantách. V kterém roce dorazilo umělecké ztvárnění tohoto legendárního vozu sochařem Davidem Černým na zahradu německé ambasády v Praze?