Největší světový producent oceli ArcelorMittal ve třetím čtvrtletí zvýšil provozní zisk i tržby. Firma v pátek oznámila, že zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) vzrostl o 1,4 procenta na 1,92 miliardy dolarů (42,1 miliardy korun). Překonal tak očekávání analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 1,86 miliardy dolarů.

Firma, jejíž součástí je i největší česká ocelárna ArcelorMittal Ostrava, těžila z růstu poptávky po oceli i z vyšších prodejních cen. "Provozní podmínky se dál zlepšují," uvedl generální ředitel společnosti Lakšmí Mittal. Dodal, že klíčové ukazatele signalizují příznivý výhled na příští rok.

Tržby společnosti ve třetím čtvrtletí vzrostly na 17,6 miliardy dolarů. Před rokem dosahovaly 14,5 miliardy dolarů. Firma nicméně upozornila, že trh s ocelí se nadále potýká s nadbytečnými výrobními kapacitami.

Agentura Reuters uvedla, že nadbytečné kapacity pro výrobu oceli jsou teď v Číně vyšší než celková produkce oceli v Evropě, Spojených státech a Japonsku. Prostor pro vývoz oceli z Číny nicméně omezují dovozní cla.