Růst spotřebitelských cen zrychluje. Příčinou jsou rostoucí ceny potravin. Podle většiny analytiků oslovených v anketě HN to potvrdí říjnové údaje o inflaci, které ve čtvrtek ráno zveřejní Český statistický úřad.

Vývoj cen v posledních třech měsících roku bude vodítkem pro Českou národní banku, která na svém prosincovém zasedání bude opět jednat o případném zvýšení úroků. Ty určují, za kolik komerční banky půjčují firmám a lidem.

"Meziroční dynamika české inflace v říjnu podle našeho odhadu zrychlila na 2,8 procenta a přiblížila se horní hranici tolerančního pásma ČNB," uvedl ekonom Jan Vejmělek z Komerční banky. ČNB nastavením svých základních sazeb usiluje o udržení inflace mezi jedním a třemi procenty.

Hypotéky zdražují i další velké banky. Nově zvedla úroky KB, od pondělí se k ní přidá i lídr trhu Hypoteční banka

Podle Vejmělka inflaci žene růst cen mléka, másla a vajíček. Tyto potraviny v posledních měsících prudce podražují kvůli rostoucí poptávce v Asii, což vede k jejich nedostatku na jiných trzích včetně Česka.

Spolu s Vejmělkem odhaduje stejné tempo říjnové inflace osm ze třinácti dotazovaných analytiků. Dalších pět si myslí, že inflace zůstane na stejné úrovni 2,7 procenta, které dosáhla v září.

Když minulý týden ČNB zdvojnásobila hlavní úrokovou sazbu na 0,5 procenta, zdůvodnila opatření obavami, že inflace se vzdaluje od dvouprocentního cíle, který podle banky ekonomice vyhovuje.

Na přitvrzení měnových podmínek ČNB už reagovaly komerční banky a od pondělí zvýšily úročení hypoték.

Většina z dotazovaných ekonomů sice očekává, že v posledních dvou měsících roku inflace zpomalí, ale zůstane nad dvěma procenty.

"Předpokládám, že inflace v říjnu kulminovala, a od dalších měsíců už očekávám postupný pokles až pod hranici 2,5 procenta," odhaduje ekonom ČSOB Petr Dufek.

Podle Radomíra Jáče z Generali Investments CEE ke zpomalení inflace v listopadu a prosinci dojde i v důsledku statistického efektu, kdy se růst cen bude měřit vůči vyšší základně z konce loňska, kdy inflace poskočila kvůli zavedení elektronické evidence tržeb.